Naturalne olejki eteryczne nie tylko wydzielają przyjemną woń, która może pełnić rolę naturalnych perfum do wnętrz, ale z ich dobrodziejstw korzysta też aromaterapia. Poszczególne produkty dzięki zawartości określonych substancji aktywnych wykazują odmienne działanie. Zestawy olejków eterycznych stanowią nie tylko świetny prezent gwiazdkowy, ale też idealny upominek dla samych siebie. Posiadają właściwości odświeżające, tworzą wyjątkowy klimat i wykazują określone działanie prozdrowotne.
Czy zestawy naturalnych olejków eterycznych to dobry pomysł na prezent gwiazdkowy?
Zestawy naturalnych olejków eterycznych mogą mieć niezwykle świąteczny charakter i przywoływać klimat Bożego Narodzenia, jak i posłużyć do inhalacji czy łagodzenia określonych dolegliwości. Poszczególne olejki esencjonalne różnią się właściwościami. Niektóre mogą być stosowane w formie mieszanek, gdyż wzajemnie uzupełniają swoje działanie.
Olejek tymiankowy na trądzik i nie tylko
Właściwości przeciwskurczowe olejku tymiankowego znalazły zastosowanie w przypadku osób, które skarżą się na podwyższone ciśnienie krwi. Stanowią naturalny sposób na walkę z tą powszechnie spotykaną przypadłością. Olejek tymiankowy na trądzik wolno stosować wyłącznie po rozcieńczeniu w oleju bazowym, w przeciwnym wypadku może doprowadzić do podrażnienia skóry przez wysoką koncentrację substancji aktywnych. Zawiera związki takie jak kamfen i alfa-pinen, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne. Olejek tymiankowy na wzmocnienie odporności może być stosowany w okresie jesienno-zimowym, gdy obserwuje się zwiększoną zachorowalność na grypę i przeziębienie.
Olejek z trawy cytrynowej na pchły i kleszcze oraz jetlag
Naturalny olejek z trawy cytrynowej na obniżenie gorączki jest już od dawna stosowany przez medycynę ajurwedyjską. Stanowi też naturalny sposób na jetlag, który pojawia się przy zmianie stref czasowych. Często stosuje się również olejek z trawy cytrynowej na pchły i kleszcze, gdyż skutecznie zwalcza on ektopasożyty.
Olejek lawendowy na włosy i skórę głowy
Właściwości uspokajające olejku lawendowego od lat są wykorzystywane w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Ten naturalny olejek eteryczny znalazł też zastosowanie jako składnik wielu perfum, kosmetyków i odświeżaczy powietrza. Ponadto stosuje się olejek lawendowy na włosy i skórę głowy, gdyż wzmacnia on kosmyki.
Istnieją różne zestawy naturalnych olejków eterycznych. Ich zawartość niewątpliwie należy dostosować do swoich potrzeb. Tylko wówczas aromaterapia może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
Działanie przeciwbólowe olejku z drzewa różanego
Antydepresyjne właściwości olejku z drzewa różanego to nie jedyny atut tego naturalnego produktu, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród konsumentów. Zaliczany jest on również do afrodyzjaków. Właściwości przeciwbólowe olejku z drzewa różanego stają się nieocenione w przypadku migren, chorób zębów i mięśni.
Właściwości ułatwiające zasypianie olejku ylang ylang
Zastosowanie olejku ylang ylang w kosmetyce wynika z jego właściwości nawilżających. Bywa on wykorzystywany w pielęgnacji włosów i ciała. Właściwości uspokajające olejku ylang ylang pozwalają wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. Przewlekły stres wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Właściwości ułatwiające zasypianie olejku ylang ylang czynią z niego idealny produkt do rozpylania w sypialni. Do tego celu można wykorzystać ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy, który pozwala zachować prozdrowotne właściwości substancjom aktywnym, gdyż nie wykorzystuje on wysokiej temperatury.
Działanie antydepresyjne olejku z bergamotki
Właściwości antybakteryjne olejku z bergamotki sprawiają, że stał się on składnikiem naturalnych antyperspirantów. Zabezpiecza on bowiem pot przed rozkładem przez bakterie, które generują nieprzyjemną woń. Działanie antydepresyjne olejku z bergamotki warto wykorzystać w okresie jesienno-zimowym, gdy do Polski dociera niewielka ilość światła słonecznego.
Olejek z drzewa sandałowego sposobem na libido i impotencję
Olejek z drzewa sandałowego wspomagający koncentrację był już wykorzystywany przez starożytnych Egipcjan. Posiada on charakterystyczny zapach wykorzystywany w branży perfumiarskiej. Olejek z drzewa sandałowego wspomaga libido i stanowi naturalny środek na impotencję.
Właściwości oczyszczające olejku grejpfrutowego
Właściwości przeciwstarzeniowe olejku z grejpfruta uczyniły z niego przedmiot zainteresowań branży beauty. Na tym jednak jego dobroczynne działanie się nie kończy. Właściwości oczyszczające olejku grejpfrutowego są wykorzystywane do usuwania toksyn z organizmu. Aromaterapia z jego użyciem może wspomóc osoby odchudzające się. Działanie antydepresyjne olejku grejpfrutowego warto wykorzystać w sytuacji, gdy pojawia się spadek nastroju.
Naturalne olejki eteryczne tworzące świąteczny klimat
Świąteczny zestaw olejków eterycznych ma za zadanie przywołać klimat Bożego Narodzenia i związane z nim wspomnienia. Właściwości antydepresyjne olejku pomarańczowego przyczyniają się do poprawy nastroju. Z kolei antyalergiczne działanie olejku goździkowego może być wykorzystane w aromaterapii w rodzinach borykających się z uczuleniem. Zwalcza bowiem roztocza obecne w kurzu domowym. Olejek goździkowy jako naturalny sposób na libido przyczynia się do wzrostu pożądania i poprawy sprawności seksualnej. Właściwości poprawiające nastrój olejku cynamonowego mogą zostać wykorzystane nie tylko w okresie świąteczno-noworocznym.