Olejki eteryczne na menopauzę 0

Co to jest menopauza? 

Menopauza (przekwitanie, klimakterium) polega na zakończeniu owulacji oraz menstruacji u kobiet, której powodem jest spadek poziomu żeńskiego hormonu, zwanego estrogenem. Oficjalna definicja WHO brzmi: „menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie”. Okres okołomenopauzalny to okres przejściowy, który może rozpocząć się kilka lat przed menopauzą, natomiast kończy się, gdy jajniki całkiem przestają produkować jajeczka. Menopauza zwykle objawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, w Polsce średni wiek to 51 lat. Jeśli występuje w wieku poniżej 45 lat, nazywa się to przedwczesną menopauzą.

Menopauza dzieli się na kilka etapów:

Premenopauza – pojawia się nawet kilka lat przed menopauzą. U kobiet pojawiają się takie objawy jak uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, zmęczenie oraz problemy ze snem. W tym czasie, miesiączki mogą być już mniej obfite oraz nieregularne.

Menopauza – ostatni dzień miesiączki, jeśli nie występuje ona przez kolejne 12 miesięcy.

Postmenopauza – hormony w ciele kobiety zaczynają się stabilizować, jednak zaczynają się pojawiać dolegliwości takie jak utrata jędrności skóry, wahania wagi, wypadanie włosów, częstsze występowanie infekcje okolic intymnych.

Objawy menopauzy

Zmiany hormonalne i biologiczne zachodzące w okresie poprzedzającym menopauzę mogą powodować u kobiet szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i emocjonalnych, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, niepokój, wahania nastroju, przyrost masy ciała, odwodniona skóra, nietrzymanie moczu, suchość pochwy i spadek libido. Najczęstszym rozwiązaniem jest przepisanie przez lekarza HTZ (hormonalnej terapii zastępczej), ale istnieje wokół niej wiele kontrowersji.

Zanim spróbujesz HTZ, warto sięgnąć po naturalne środki, takie jak aromaterapia, które mogą być pomocne w połączeniu ze zrównoważonym stylem życia i spożywaniem zdrowej oraz bogatej w odpowiednie witaminy żywności.

Naturalne metody wspierające równowagę hormonalną: rola olejków eterycznych

Równowaga hormonalna odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu i samopoczuciu. Niestety, wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych może wpływać na nasz układ hormonalny, prowadząc do zaburzeń i nieprawidłowości. W takich przypadkach szukamy naturalnych sposobów, które mogą pomóc nam przywrócić równowagę hormonalną, a jednym z takich skarbów natury są olejki eteryczne.

Naturalne olejki eteryczne są koncentratami związków roślinnych, które charakteryzują się intensywnym aromatem i mają różnorodne właściwości lecznicze. W przypadku równowagi hormonalnej, olejki eteryczne mogą działać na kilka sposobów, wspierając nasz organizm w powrocie do zdrowego stanu.

Pierwszym aspektem jest ich zdolność do regulacji hormonów. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z szałwii muszkatołowej, olejek z drzewa herbacianego czy olejek z koniczyny czerwonej, zawierają fitohormony, czyli substancje roślinne, które są podobne do hormonów produkowanych przez nasz organizm. Działając na receptory hormonalne, mogą pomóc w stabilizacji poziomu hormonów i przywróceniu równowagi w układzie hormonalnym.

Kolejnym sposobem, w jaki olejki eteryczne mogą wspierać równowagę hormonalną, jest ich wpływ na redukcję stresu i regulację nastroju. Stres może negatywnie wpływać na nasze hormony, a olejki eteryczne takie jak olejek z lawendy, olejek z pomarańczy czy olejek z ylang-ylang mają właściwości relaksacyjne i uspokajające. Mogą one zmniejszać poziom kortyzolu, hormonu stresu, oraz wpływać na produkcję hormonów związanych z radością i dobrym samopoczuciem, takich jak serotonina i endorfiny.

Dodatkowo, niektóre olejki eteryczne mają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i oczyszczające, co przyczynia się do ogólnego poprawienia stanu zdrowia i dobrego funkcjonowania układu hormonalnego. Olejek z rozmarynu, olejek z cyprysu czy olejek z tymianku to tylko kilka przykładów olejków o takich właściwościach. Poprzez eliminację toksyn, redukcję stanów zapalnych i neutralizację wolnych rodników, mogą wspomagać układ hormonalny i chronić go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Olejki eteryczne a łagodzenie objawów menopauzy

Istnieje wiele olejków eterycznych, które pomagają złagodzić jej objawy, m.in.: bazylia, bergamotka, mięta, mięta pieprzowa, rumianek rzymski, szałwia muszkatołowa, cyprys, koper włoski, jaśmin i róża.

W przypadku kobiet, które cierpią na zaburzenia snu lub oblewają je nocne poty oraz odczuwają zmęczenie i nie mogą się skoncentrować w ciągu dnia, szczególnie pomocny będzie wtedy olejek bazyliowy. Szałwia muszkatołowa posiada zdolności w równoważeniu żeńskich hormonów i jest świetnym panaceum na pocenie się i uderzenia gorąca. Olejek geraniowy natomiast będzie doskonałym wyborem, gdy czujesz się drażliwa lub doświadczasz wahań nastroju.

Jednym z najprzyjemniejszych sposobów na zastosowanie olejków eterycznych w tym czasie, jest masaż aromaterapeutyczny m.in. masaż karku lub używanie olejków eterycznych podczas ciepłej kąpieli.

Olejki eteryczne można również mieszać z olejem bazowym lub balsamem i taką mieszankę nakładać zarówno rano, jak i wieczorem na całe ciało. Zapewni to nie tylko pięknie nawilżoną skórę, pomagając złagodzić problem suchej skóry, ale także spowoduje przenikanie olejków do organizmu. Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzanie olejków do organizmu jest inhalacja, polegająca na nasączeniu chusteczki kilkoma kroplami olejku i jej wąchanie lub łatwiejsza metoda to użycie dyfuzora zapachowego.

Metody stosowania olejków eterycznych w celu przywrócenia równowagi hormonalnej

Olejki eteryczne są potężnym narzędziem, które może pomóc w przywróceniu równowagi hormonalnej. Istnieje wiele różnych metod stosowania olejków eterycznych, które można wykorzystać w celu skorzystania z ich korzyści dla układu hormonalnego. Oto kilka popularnych sposobów, które warto rozważyć:

Aromaterapia

Jednym z najpopularniejszych sposobów stosowania olejków eterycznych jest aromaterapia. Można to zrobić poprzez dodanie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego do dyfuzora lub inhalatora. Inhalowanie aromatów olejków eterycznych może wpływać na układ hormonalny poprzez stymulację receptorów w nosie, co może prowadzić do regulacji hormonalnej.

Masaż

Masaż z użyciem olejków eterycznych może być doskonałą metodą wprowadzenia olejków do organizmu. Rozcieńcz wybrany olejek eteryczny w oleju bazowym, takim jak olej jojoba lub migdałowy, i delikatnie wmasuj go w skórę. Masaż nie tylko pomaga w relaksacji i redukcji stresu, ale także umożliwia olejkom eterycznym przenikanie przez skórę i wpływanie na poziom hormonów.

Kąpiel 

Dodanie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego do ciepłej kąpieli może być przyjemnym sposobem na korzystanie z właściwości olejków eterycznych. Oprócz relaksacji, olejki eteryczne wchłaniają się przez skórę i mogą wpływać na równowagę hormonalną.

Kompresy 

Kompresy z olejkami eterycznymi mogą być skutecznym sposobem na lokalne działanie na obszary ciała, które wymagają wsparcia hormonalnego. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do ciepłej wody, nasącz w niej miękką szmatkę, a następnie nałóż na odpowiedni obszar przez kilka minut. To pozwoli olejkom eterycznym przeniknąć przez skórę i wpłynąć na odpowiednie receptory.

Inhalacje

Inhalacje są skuteczną metodą bezpośredniego wpływu na układ hormonalny. Możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego do miski z gorącą wodą, skłonić się nad nią, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez kilka minut. To pozwoli aromatowi olejku eterycznego docierać bezpośrednio do układu oddechowego i wpływać na hormony.

Zastosowanie olejków eterycznych w okresie menopauzy

Oto dwie mieszanki, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas menopauzy. Można stosować je do inhalacji jak i zmieszać z olejkiem bazowym (np. olej ze słodkich migdałów) i używać do kąpieli lub masażu:

  • 3 krople Geranium, 2 krople róży, 1 kropla rumianku
  • 2 krople szałwii muszkatołowej, 3 krople jaśminu, 5 kropli Ylang Ylang

Używanie olejków eterycznych do radzenia sobie z objawami menopauzy, jest jednym z najprzyjemniejszych sposobów na utrzymanie komfortu w tym trudnym etapie życia kobiety.

Badania naukowe potwierdzające skuteczność olejków eterycznych w normalizacji poziomu hormonów

Olejki eteryczne od dawna cieszą się popularnością ze względu na swoje zapachy i właściwości terapeutyczne. Jednak wraz z postępem badań naukowych, coraz więcej dowodów wskazuje na to, że olejki eteryczne mogą mieć również korzystny wpływ na nasz układ hormonalny. Badania naukowe przynoszą coraz więcej dowodów na skuteczność olejków eterycznych w normalizacji poziomu hormonów.

W jednym z badań opublikowanym w czasopiśmie "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine" przeprowadzono badanie na grupie kobiet w okresie menopauzy. Badanie skupiło się na wpływie olejków eterycznych na objawy menopauzy oraz na poziom hormonów. Wyniki sugerują, że stosowanie olejków eterycznych, takich jak olejek z szałwii muszkatołowej czy olejek z koniczyny czerwonej, może przyczynić się do redukcji uderzeń gorąca oraz poprawy równowagi hormonalnej poprzez zwiększenie poziomu estrogenów.

Inne badanie opublikowane w "Journal of Alternative and Complementary Medicine" skupiło się na wpływie aromaterapii na równowagę hormonalną u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W trakcie badania kobiety otrzymywały masaże z użyciem olejków eterycznych. Wyniki wykazały, że aromaterapia przyczyniła się do zmniejszenia nasilenia objawów PMS oraz do regulacji poziomu hormonów, w tym estrogenów i progesteronu.

Warto również wspomnieć o badaniu przeprowadzonym na zwierzętach, które zostało opublikowane w "Phytotherapy Research". W badaniu tym, olejek z lawendy był podawany szczurom w celu oceny wpływu na poziom hormonów tarczycy. Wyniki wykazały, że olejek z lawendy miał działanie regulujące na poziom hormonów tarczycy, przyczyniając się do ich normalizacji.

Chociaż badania nad wpływem olejków eterycznych na równowagę hormonalną wciąż trwają, istnieje coraz więcej dowodów na ich skuteczność. Olejki eteryczne wykazują działanie regulujące na poziom hormonów, zarówno przez działanie na receptory hormonalne, jak i poprzez redukcję stresu i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Jednak przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych w celu regulacji poziomu hormonów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub aromaterapeutą. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium