Jak rozcieńczać olejki eteryczne 0

Jak bezpiecznie rozcieńczyć olejek eteryczny?

Nierozcieńczone stosowanie olejków eterycznych na skórze może być szkodliwe i potencjalnie powodować poważne podrażnienie lub uczulenie. Zawsze należy odpowiednio rozcieńczyć olejki eteryczne przed nałożeniem ich na skórę twarzy lub ciała, skórę głowy lub włosy.

Zdarzają się przypadki, gdy doświadczeni praktycy aromaterapii robią wyjątki od tego środka ostrożności. Dopiero po zdobyciu znaczącej wiedzy na temat olejków eterycznych należy próbować nakładać nierozcieńczony olejek eteryczny na skórę. Jednak nie posiadając tej wiedzy, naprawdę nie warto ryzykować. Odpowiednie rozcieńczenie olejków eterycznych nie tylko pomaga chronić Twoje samopoczucie, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Traktuj olejki eteryczne z taką samą ostrożnością, z jaką traktujesz leki. Nie musisz się bać ani unikać olejków eterycznych, a ja na pewno nie staram się nikogo odstraszyć od korzystania ze wszystkich korzyści, jakie oferuje aromaterapia. Mogą one być niesamowitym błogosławieństwem w holistycznym stylu życia. Pamiętaj jednak, że przy pracy z olejkami eterycznymi mniej znaczy więcej.

Nawet jeśli do tej pory używałaś olejków eterycznych w stanie nierozcieńczonym i nie miałaś z nimi problemu, nie gwarantuje to, że nie rozwiniesz uczulenia przy wielokrotnej ekspozycji. Zawsze zalecane jest odpowiednie rozcieńczanie.

Jak rozcieńczyć olejki eteryczne

Stosowanie 2% rozcieńczenia olejku eterycznego jest uważane za bezpieczną wytyczną dla miejscowego stosowania olejków eterycznych u dorosłych. Natomiast w przypadku dzieci lub osób starszych należy stosować tylko 1% rozcieńczania. Należy również podkreślić, że stosując olejki u dzieci używaj wyłącznie olejków eterycznych uznanych za bezpieczne w określonym wieku.

Wiele osób przyzwyczaiło się do silnie pachnących perfum, balsamów, kosmetyków, mydeł i odświeżaczy do pomieszczeń, które są głównie zapachami syntetycznymi. Aromat 2% rozcieńczenia może początkowo wydawać się słaby lub ledwo wyczuwalny. Jeśli jesteś przyzwyczajona do silnie pachnących produktów, możesz mieć pewność, że z czasem Twój węch się dostosuje i zaczniesz rozkoszować się swoimi rozcieńczonymi olejkami.

Sposób na 2% rozcieńczenie

Pracując z małymi ilościami olejków eterycznych na własny użytek, najłatwiejszym sposobem pomiaru jest kropla. Niestety jedna kropla olejku eterycznego może być większa lub mniejsza od innej ze względu na gęstość i temperaturę olejku oraz rozmiar zakraplacza. W związku z tym odmierzanie kropli nie jest najdokładniejszą metodą pomiaru olejków eterycznych lub olejów nośnikowych, ale na ogół jest w porządku przy tworzeniu małych mieszanek i przepisów na własny, osobisty użytek. Najdokładniejszym sposobem pomiaru jest waga, a nie kropla lub objętość. Zalecane jest odmierzanie masy w celu dokładniejszego mieszania i dokładności.

Dobrą praktyczną zasadą przy dążeniu do 2% rozcieńczenia metodą kropli jest dodanie 12 kropli olejku eterycznego do 30 ml tłoczonego na zimno oleju nośnikowego, balsamu, masła roślinnego lub innego naturalnego środka nawilżającego.

 

Średnio można przyjąć, że 600 kropli olejku eterycznego to 30 ml. Czyli 2% = 600 kropli/30 ml oleju bazowego do 12 kropli olejku eterycznego. Jednak, jak podkreślam, może się to znacznie różnić w zależności od rozmiaru i rodzaju użytej pipety, zakraplacza oraz gęstości konkretnego olejku eterycznego.

30ml (600 kropli oleju bazowego) + 12 kropli olejku eterycznego = 2% rozcieńczenia

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium