Domowe sposoby na katar u dzieci 0

Kiedy nasze dzieci cierpią na katar, często szukamy skutecznych i bezpiecznych metod, aby złagodzić ich dyskomfort. Czy wiesz, że istnieją naturalne i domowe sposoby na walkę z tym nieprzyjemnym objawem? W tym artykule przedstawimy Ci różne naturalne sposoby na zatkany nos u Twojego malucha, nawet tym alergicznym. Dowiesz się, jak przygotować skuteczne mikstury, które złagodzą objawy kataru. Czytając ten artykuł, zdobędziesz wiedzę, która pomoże Ci skutecznie i bezpiecznie walczyć z tą dolegliwością u Twojego dziecka, korzystając z dostępnych w domu środków. 

Rodzaje kataru u dzieci

Katar u dzieci może mieć różne przyczyny i objawiać się różnymi sposobami. Oto kilka rodzajów kataru, które mogą wystąpić u dzieci:

 1. Katar wirusowy: to najczęstszy rodzaj kataru u dzieci. Jest spowodowany przez wirusy, takie jak wirusy grypy czy wirusy przeziębienia. Charakteryzuje się zatkaniem nosa, kichaniem, kaszlem, bólem gardła, gorączką i ogólnym uczuciem złego samopoczucia.

 2. Katar alergiczny: katar alergiczny, zwany także alergicznym nieżytom nosa, występuje u dzieci, które są uczulone na alergeny powietrza, takie jak pyłki, roztocza, pleśń, sierść zwierząt itp. Objawy mogą obejmować kichanie, swędzenie w nosie i oczach, obrzęk, wodniste wydzieliny oraz zatkany nos.

 3. Katar bakteryjny: katar bakteryjny może wystąpić, gdy bakterie, takie jak paciorkowce lub gronkowce, kolonizują nos lub gardło dziecka. Objawy mogą obejmować ropne wydzieliny z nosa, gorączkę i ból gardła.

 4. Katar spowodowany podrażnieniem: przyczyną kataru u dzieci może być podrażnienie spowodowane, na przykład przez wdychanie dymu tytoniowego, silnych zapachów, kurz lub substancji drażniących w powietrzu.

 5. Katar spowodowany reakcją na leki: niektóre leki mogą wywołać reakcje alergiczne u dzieci, które mogą objawiać się katarem, swędzeniem i wysypką.

 6. Katar spowodowany chorobami przewlekłymi: choroby przewlekłe, takie jak astma, mogą predysponować dzieci do częstego występowania kataru i innych problemów z układem oddechowym.

 7. Katar noworodków: noworodki mogą mieć katar z powodu obecności śluzu w nosie, który jest wynikiem przejścia przez ciasny kanał porodowy. Katar ten jest zazwyczaj krótkotrwały i ustępuje samodzielnie.

 

Jak złagodzić objawy kataru u dzieci przy pomocy domowych sposobów?

Podczas gdy lekarskie porady są niezbędne w przypadku ciężkiego kataru, istnieją pewne domowe sposoby na katar, przeziębienie i infekcje bakteryjne, które mogą pomóc złagodzić objawy kataru u dzieci. Właściwe nawodnienie jest kluczowe, podawanie dzieciom ciepłych płynów, takich jak herbata ziołowa czy rosół, może pomóc w zmniejszeniu gęstości wydzieliny. Dodatkowo, parówki z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego mogą pomóc w oczyszczeniu zatok. Z drugiej strony, niektóre domowe metody mogą nie być odpowiednie dla wszystkich dzieci, a ich skuteczność może różnić się w zależności od indywidualnych cech dziecka.

Wilgotne powietrze może również pomóc w łagodzeniu objawów nieżytu nosa u dzieci. Używanie nawilżacza powietrza w pokoju dziecka może pomóc w utrzymaniu drożności nosa nawet w katarze alergicznym. Jednakże, istotne jest regularne czyszczenie urządzenia, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Inną metodą jest umieszczenie miski z gorącą wodą w pokoju, co również pomoże zwiększyć wilgotność powietrza. Niemniej jednak, takie metody mogą być niewystarczające w przypadku ciężkiego kataru, a nadmierne nawilżanie powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni.

Stosowanie solanki do płukania nosa jest kolejnym domowym sposobem na złagodzenie objawów kataru u dzieci. Roztwór soli i wody może pomóc w oczyszczeniu nosa i złagodzeniu objawów kataru. Jednakże, ta metoda wymaga ostrożności, aby uniknąć podrażnienia błon śluzowych nosa. Ponadto, niektóre dzieci mogą nie tolerować tej metody, a jej skuteczność może zależeć od stopnia zaawansowania kataru.

 

Naturalne metody leczenia kataru u dzieci

Nawilżanie powietrza

Nawilżanie powietrza to jedna z prostych i skutecznych naturalnych metod łagodzenia objawów kataru u dzieci. Sucha atmosfera może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła, co nasila objawy kataru. Nawilżanie powietrza pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, co może przynieść ulgę. Oto jak to zrobić:

 • Nawilżacz powietrza: jeśli masz nawilżacz powietrza, użyj go w pokoju dziecka. Nawilżacz rozpyla wodę w powietrzu, zwiększając wilgotność. Upewnij się, że nawilżacz jest utrzymywany w czystości, aby uniknąć rozprzestrzeniania bakterii.

 • Miska z wodą: jeśli nie masz nawilżacza powietrza, możesz postawić miskę z gorącą wodą w pokoju dziecka. Woda w misce będzie powoli parować, zwiększając wilgotność w powietrzu.

 • Częste wietrzenie pomieszczenia: regularnie wietrz pokój dziecka, aby wprowadzić świeże powietrze i pozbyć się ewentualnych alergenów lub zanieczyszczeń powietrza.

Nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne w okresach suchej zimy lub w przypadku, gdy centralne ogrzewanie sprawia, że powietrze w domu jest bardzo sucha. To prosta i bezpieczna metoda, która może pomóc w złagodzeniu objawów kataru u dzieci i ułatwić im oddychanie.

 

Woda do płukania nosa

Innym domowym sposobem na zatkany nos jest sól fizjologiczna. Pomaga w usuwaniu wydzieliny z nosa, alergenów i drobnoustrojów z nosa oraz udrażnia drogi oddechowe. Oto jak korzystać z tej metody:

Sposób przygotowania roztworu soli fizjologicznej:

Przygotowanie właściwego roztworu soli fizjologicznej jest istotne, aby nie podrażnić delikatnej śluzówki nosa dziecka. Oto jak to zrobić:

Weź 1/4 łyżeczki soli morskiej (bez jodu ani żadnych innych dodatków) i rozpuść ją w 250 ml przegotowanej, letniej wody. Woda powinna być czysta i niesolona. Dobrze wymieszaj, aby sól całkowicie rozpuściła się w wodzie.

Sposób płukania nosa:

 • Ułóż dziecko na plecach lub w pozycji siedzącej z głową lekko odchyloną do tyłu.
 • Delikatnie wlej roztwór soli fizjologicznej do nosa dziecka. Możesz to zrobić za pomocą strzykawki do nosa lub specjalnego aspiratora, dostępnego w aptekach.
 • Poczekaj, aż roztwór soli fizjologicznej dostanie się do nosa i zacznie spływać z drugiej dziurki nosa lub z buzi dziecka.
 • Dziecko może wydmuchać nos.
 • Powtórz ten proces w drugiej nozdrzy.
 • Po zakończeniu płukania nosa umyj i wysusz urządzenie lub strzykawkę oraz umyj ręce.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • Używaj tylko soli fizjologicznej bez żadnych dodatków chemicznych lub konserwantów.
 • Płukanie nosa może być nieco nieprzyjemne dla dziecka, ale powinno być bezbolesne. Jeśli dziecko jest zbyt niecierpliwe lub niechętne, nie należy go zmuszać.
 • Dla małych dzieci warto wybrać bardziej delikatne metody, takie jak krople soli fizjologicznej, które można zakroplić do nosa zamiast płukać.
 • Pamiętaj, że płukanie nosa to jedna z naturalnych metod łagodzenia kataru u dzieci, ale w przypadku długotrwałych lub ciężkich objawów zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Inhalacja

Inhalacja to dobry sposób na katar u dzieci. Proces ten polega na wdychaniu pary z substancji, która może pomóc w ułatwieniu oddychania i łagodzeniu zatkanego nosa. Oto jak wykonać inhalację dla dziecka:

Sposób przygotowania inhalacji:

Wybierz substancję: możesz użyć różnych substancji do inhalacji. Oto kilka przykładów:

 • Sól fizjologiczna: Rozpuść 1/4 łyżeczki soli fizjologicznej w 250 ml wrzącej wody. Po wystudzeniu wykorzystaj roztwór do inhalacji z soli fizjologicznej.
 • Olejki eteryczne: Dodaj kilka kropel olejków eterycznych (np. eukaliptus, mięta lub lawenda) do miski z gorącą wodą. Olejki te mają właściwości łagodzące i przynoszą ulgę w przypadku kataru.
 • Zioła: Wykorzystaj suszone zioła, takie jak szałwia, rumianek lub tymianek. Dodaj 1-2 łyżeczki ziół do gorącej wody i pozwól parzyć przez kilka minut.

Uważaj na temperaturę: Upewnij się, że para nie jest zbyt gorąca, aby nie poparzyć dziecka. Dlatego zawsze pozostaw substancję do wystudzenia po wrzenia.

Sposób przeprowadzenia inhalacji:

 1. Przygotuj miejsce: wykonaj inhalację w spokojnym miejscu, gdzie dziecko może wygodnie usiąść lub leżeć.

 2. Napełnij miskę: napełnij miskę wybraną substancją (solą fizjologiczną, olejkami eterycznymi lub ziołami).

 3. Zabezpiecz dziecko: ułóż dziecko wygodnie i umieść miskę z substancją przed jego twarzą.

 4. Nakryj głowę: możesz pokryć głowę dziecka ręcznikiem lub kawałkiem materiału, aby zwiększyć stężenie pary wokół jego twarzy.

 5. Wdychaj parę: dziecko powinno wdychać parę głęboko przez nos i wydychać przez usta przez około 10-15 minut.

 6. Pamiętaj o bezpieczeństwie: zawsze nadzoruj dziecko podczas inhalacji, aby zapobiec poparzeniom lub wypadkom. Upewnij się, że miska z substancją jest stabilna.

 

Odpowiednie nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla łagodzenia objawów kataru u dzieci, ponieważ utrzymanie organizmu w odpowiednio nawodnionym stanie pomaga w rozrzedzeniu śluzu i ułatwia oddychanie. Oto jak zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie:

 1. Picie wody: zachęcaj dziecko do picia czystej wody regularnie przez cały dzień. Woda pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

 2. Herbatki ziołowe: herbatki ziołowe, takie jak rumianek czy mięta, mogą być dobrym wyborem, ponieważ nie tylko dostarczają płynów, ale także mają właściwości łagodzące i mogą pomóc w złagodzeniu objawów kataru.

 3. Soki owocowe: świeżo wyciskane soki owocowe, szczególnie sok pomarańczowy zawierający witaminę C, mogą pomóc w wzmocnieniu odporności i dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.

 4. Rozcieńczone soki: jeśli dziecko lubi soki, rozcieńcz je wodą, aby zmniejszyć ilość cukru spożywanego w płynach. Jednak pamiętaj, żeby nie nadmiernie słodzić soków, ponieważ nadmiar cukru może być niezdrowy.

 5. Koktajle owocowe: przygotuj zdrowe koktajle owocowe, łącząc owoce z jogurtem naturalnym lub mlekiem. Dzięki nim dziecko dostaje płyny i wartości odżywcze.

 6. Zupki i buliony: zupki warzywne lub buliony mogą dostarczyć płynów i elektrolitów oraz pomóc w łagodzeniu objawów kataru.

 7. Unikanie napojów wysokosłodzonych i napojów gazowanych: ogranicz spożycie napojów gazowanych i innych napojów wysokosłodzonych, które mogą prowadzić do odwodnienia.

Pamiętaj, że nawodnienie jest szczególnie ważne podczas choroby, ponieważ organizm potrzebuje dodatkowej ilości płynów do walki z infekcją i wydzielania śluzu. Zachęcaj dziecko do picia, oferuj mu różne napoje i monitoruj jego nawodnienie, zwłaszcza jeśli ma gorączkę, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę podczas kataru.

 

Miód i cytryna

Miód i cytryna to naturalne składniki, które można wykorzystać do łagodzenia objawów kataru u dzieci. Oba te składniki mają właściwości łagodzące i mogą pomóc w złagodzeniu podrażnionego gardła oraz poprawić ogólny komfort dziecka. Oto kilka sposobów, jak można je wykorzystać:

 1. Miód z ciepłą wodą i cytryną:

  • Dodaj 1 łyżeczkę miodu i sok z połowy cytryny do ciepłej wody.
  • Daj dziecku do picia.
  • Ta mieszanka może pomóc w łagodzeniu bólu gardła i podrażnienia oraz dostarczyć witaminy C.
 2. Miód na łyżeczce:

  • Daj dziecku 1 łyżeczkę czystego miodu.
  • Możesz to zrobić przed snem, aby pomóc w złagodzeniu kaszlu i podrażnionego gardła.
 3. Miód z imbirem:

  • Dodaj 1 łyżeczkę miodu do 1/2 szklanki ciepłej wody.
  • Dodaj także 1/4 łyżeczki startego imbiru.
  • Daj dziecku do picia. Imbir ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
 4. Cytryna i miód na kanapkę:

  • Nałóż cienką warstwę miodu na kromkę chleba.
  • Dodaj krople soku z cytryny.
  • Oferuj dziecku jako lekki posiłek.

 

Kompresy na czoło

Kompresy na czoło to naturalna metoda, która może pomóc w łagodzeniu objawów kataru u dzieci, szczególnie w przypadku gorączki lub bólu głowy. Kompresy te pomagają obniżyć temperaturę ciała i przynoszą uczucie ulgi. Oto jak można je przygotować:

Sposób przygotowania kompresu na czoło:

 1. Przygotuj ręcznik: wybierz miękki ręcznik lub pieluchę, którą możesz wykorzystać do stworzenia kompresu.

 2. Rozgrzej wodę: zagotuj wodę i pozwól jej lekko wystygnąć, aby nie była zbyt gorąca dla skóry dziecka.

 3. Namocz ręcznik: zamocz ręcznik w letniej wodzie, a następnie odcedź go delikatnie, aby nie był zbyt mokry.

 4. Dodaj zapach (opcjonalnie): jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego o kojącym działaniu, takiego jak lawendowy, do wody przed namoczeniem ręcznika. Olejki eteryczne mogą pomóc w relaksacji i ulgę w przypadku bólu głowy.

Sposób zastosowania kompresu na czoło:

 1. Złóż ręcznik: złóż ręcznik na pół, aby utworzyć długi pasek.

 2. Połóż na czole: połóż ręcznik na czole dziecka, starając się unikać kontaktu z oczami. Upewnij się, że ciepły ręcznik nie jest zbyt gorący.

 3. Przykryj czoło: jeśli dziecko jest w stanie, poproś je, aby położyło się wygodnie i przykryło czoło ręcznikiem.

 4. Pozwól dziecku odpocząć: pozwól dziecku leżeć i odpoczywać przez około 15-20 minut.

 5. Monitoruj temperaturę: jeśli kompres jest stosowany w celu obniżenia gorączki, sprawdzaj regularnie temperaturę dziecka. Jeśli gorączka utrzymuje się lub rośnie, skonsultuj się z lekarzem.

 

Ogrzewanie przegrody nosowej

Ogrzewanie przegrody nosowej to naturalna metoda, która może pomóc w łagodzeniu objawów kataru u dzieci, szczególnie w przypadku zatkanego nosa. Ciepło może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych w nosie, co ułatwia oddychanie.

Oto jak można zastosować ogrzewanie przegrody nosowej u dziecka:

Zagotuj wodę i poczekaj, aż się lekko ostudzi, aby nie była zbyt gorąca dla skóry dziecka. Namocz czystą ściereczkę lub ręcznik w ciepłej wodzie, a następnie odciskaj go delikatnie, aby był wilgotny, ale nie zbyt mokry. Połóż go na nosie dziecka, ale uważaj, aby nie był zbyt gorący. Dziecko powinno leżeć wygodnie i odpoczywać przez kilka minut.

 

Napary z ziół

Napary z ziół to naturalna metoda, która może pomóc w łagodzeniu objawów kataru u dzieci. Niektóre zioła posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów kataru. Oto kilka ziół, które można wykorzystać do przygotowania naparów:

 1. Szałwia: szałwia ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Możesz przygotować napar z suszonej szałwii, zalewając wrzątkiem 1 łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody. Pozwól zaparzać się przez kilka minut, ostudź i podawaj dziecku.

 2. Rumianek: rumianek ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Możesz przygotować napar z suszonego rumianku, dodając 1 łyżeczkę ziół do szklanki wrzącej wody. Pozwól zaparzać się przez kilka minut, a następnie ostudź i podawaj dziecku.

 3. Mięta: mięta ma właściwości przeciwbakteryjne i może pomóc w łagodzeniu podrażnionego gardła. Przygotuj napar z suszonej mięty, zalewając wrzątkiem 1 łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody. Pozwól zaparzać się przez kilka minut, ostudź i podawaj dziecku.

 4. Tymianek: tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przygotuj napar z suszonego tymianku, zalewając wrzątkiem 1 łyżeczkę ziół na szklankę wrzącej wody. Pozwól zaparzać się przez kilka minut, ostudź i podawaj dziecku.

 5. Imbir: imbir ma właściwości przeciwbakteryjne i może pomóc w rozrzedzeniu śluzu. Możesz przygotować napar, dodając cienko pokrojony kawałek imbiru do wrzącej wody. Pozwól zaparzać się przez kilka minut, a następnie ostudź i podawaj dziecku. Pamiętaj, aby imbir nie był zbyt ostry, aby nie podrażnić gardła dziecka.

Napoje z ziołami są często łagodne dla dziecka i mogą pomóc w łagodzeniu objawów kataru. Pamiętaj jednak, że niektóre zioła mogą być mocne, dlatego zawsze stosuj się do zaleceń dotyczących dawkowania i upewnij się, że napar jest wystarczająco ostudzony przed podaniem dziecku.

 

Owoce i warzywa bogate w witaminę C

Dieta bogata w witaminę C, takie jak pomarańcze, kiwi, jagody czy brokuły, może pomóc w wzmocnieniu odporności na infekcje wirusowe i przyspieszeniu procesu zdrowienia.

Odpoczynek

Daj dziecku wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i spanie, ponieważ sen pomaga w regeneracji organizmu i przyspieszeniu procesu zdrowienia.

Maść majerankowa

Maść majerankowa to naturalny produkt, który może być wykorzystywany do łagodzenia objawów kataru u dzieci m.in. wodnistego kataru, alergicznego nieżytu nosa czy zapalenia błony śluzowej nosa. Maść majerankowa zawiera olejki eteryczne z majeranku, które mają właściwości łagodzące i mogą pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych oraz złagodzeniu podrażnionego nosa.

 

Olejki eteryczne na katar u dzieci

Olejki eteryczne mogą być stosowane do łagodzenia objawów kataru u dzieci, ale należy z nimi ostrożnie postępować, zwłaszcza u małych dzieci, ponieważ mogą być drażniące lub uczulające. Przed użyciem olejków eterycznych u dzieci poniżej 2 roku życia lub dzieci z uczuleniem na nie, zawsze skonsultuj się z pediatrą. Oto kilka olejków eterycznych, które mogą być pomocne:

 • Olejek eukaliptusowy: ma właściwości rozszerzające drogi oddechowe i może pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa oraz oczyszczaniu oskrzeli. Jednak nie należy go stosować u dzieci poniżej 3 roku życia. Dla starszych dzieci można rozpuścić kilka kropel olejku eukaliptusowego w misce z gorącą wodą i pozwolić dziecku wdychać parę, ale zawsze pod nadzorem dorosłego.

 • Olejek lawendowy:  ma właściwości relaksujące i może pomóc w uspokojeniu dziecka oraz ułatwieniu snu podczas choroby.

 • Olejek miętowy: może pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa i otwieraniu dróg oddechowych. Rozcieńcz go w oleju bazowym, takim jak olej jojoba lub olej ze słodkich migdałów, a następnie delikatnie wmasowuj na skórę klatki piersiowej lub pleców dziecka.

 • Olejek z drzewa herbacianego: ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można go rozcieńczyć w oleju bazowym i delikatnie nałożyć na skórę w okolicach nosa, aby usunąć zalegającą wydzielinę. 

 • Olejek cytrynowy: może pomóc w rozrzedzeniu śluzu i złagodzeniu kataru.

Należy pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego zawsze należy je rozcieńczać w odpowiedniej ilości oleju bazowego i stosować z umiarem. Przed użyciem sprawdź, czy dziecko nie ma alergii na dany olejek eteryczny, nakładając niewielką ilość na skórę i obserwując reakcję przez kilka godzin.

 

Przepisy na domowe mikstury na katar dla dzieci

 1. Mikstura miodowa z imbirem:

  • Składniki:
   • 1 łyżeczka miodu
   • 1/4 łyżeczki startego imbiru
   • Kilka kropel soku z cytryny
   • 1/2 szklanki ciepłej wody
  • Sposób przygotowania:
   • Wymieszaj miód, imbir i sok z cytryny w ciepłej wodzie.
   • Podawaj dziecku 1-2 łyżeczki kilka razy dziennie, jeśli dziecko nie jest uczulone na miód.
 2. Mikstura mleczna z kurkumą:

  • Składniki:
   • 1/2 szklanki ciepłego mleka
   • 1/4 łyżeczki kurkumy
   • Przyprawy, takie jak cynamon lub miód (opcjonalnie)
  • Sposób przygotowania:
   • Wymieszaj kurkumę z ciepłym mlekiem.
   • Możesz dodać trochę cynamonu lub miodu, aby poprawić smak.
   • Podawaj dziecku przed snem, aby pomóc w łagodzeniu objawów kataru i poprawieniu snu.
 3. Herbatka ziołowa:

  • Składniki:
   • 1 łyżeczka suszonych liści szałwii
   • 1 łyżeczka suszonych liści mięty
   • 1/2 szklanki wrzącej wody
  • Sposób przygotowania:
   • Zalej wrzącą wodą suszone zioła i przykryj.
   • Pozwól zaparzać się przez około 10 minut.
   • Ostudź herbatkę i podawaj dziecku w umiarkowanych ilościach.
 4. Mikstura czosnkowa:

  • Składniki:
   • 1 ząbek czosnku
   • 1/4 szklanki mleka
  • Sposób przygotowania:
   • Posiekaj czosnek i wrzuć go do ciepłego mleka.
   • Gotuj przez kilka minut, aż czosnek zmięknie.
   • Ostudź i podawaj dziecku. Czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium