Analiza czystości olejków eterycznych metodą GC/MS 1

Na czym polega analiza czystości olejków eterycznych? Metoda GC/MS

Naturalne olejki eteryczne uzyskuje się z surowców roślinnych, dlatego różnią się one zawartością związków chemicznych. Na stężenie poszczególnych substancji terpenowych wpływają warunki uprawy, w tym nasłonecznienie, nawodnienie, zasolenie, odczyn gleby oraz wysokość nad poziomem morza. Ponadto do komórek roślinnych wnikają herbicydy, pestycydy, metale ciężkie, mikroplastik i inne szkodliwe związki. Te następnie mogą przedostawać się do organizmu człowieka, zaburzając funkcjonowanie ustroju. Aby aromaterapia była bezpieczna, należy zbadać skład olejku eterycznego.

 

Czystość olejków eterycznych – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Olejki esencjonalne uzyskuje się podczas destylacji parą wodną, a cytrusowe w wyniku tłoczenia na zimno. Surowcem do ich pozyskiwania są kwiaty, owoce, liście, nasiona, drewno, kora i żywice. Olejki do aromaterapii wdycha się przez górne drogi oddechowe, wciera w ciało po rozcieńczeniu w oleju bazowym lub dodaje do kąpieli. Poszczególne rodzaje różnią się zapachem i właściwościami, gdyż zawierają inne substancje. Niestety, oprócz związków o korzystnym wpływie na organizm człowieka czasem występują w nich herbicydy, pestycydy, metale ciężkie czy mikroplastik. Wspomniane substancje są toksyczne i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, niektóre z nich zwiększają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Z tego względu czystość olejków eterycznych odgrywa kluczową rolę. Warto zadbać o to, aby korzystać tylko ze sprawdzonych produktów, które pozostają bezpieczne dla człowieka.

 

Analiza czystości olejków eterycznych – metoda GC/MS

Analiza czystości olejków eterycznych opiera się na dwóch metodach: chromatografii gazowej i spektrometrii mas. Choć każde badanie wykonuje się osobno i zapewnia ono cenne informacje, to zazwyczaj ich wyniki interpretuje się łącznie. Na czym polega chromatografia gazowa i spektrometria mas? Czego można się dowiedzieć z obu badań analitycznych?

 

Na czym polega chromatografia gazowa?

Wykonanie chromatografii gazowej rozpoczyna się od podgrzania olejku eterycznego, który następnie zostaje przepuszczony przez kolumnę z pasywnym gazem nośnym. Pod tym terminem kryją się gazy, które nie wchodzą w reakcje z badanymi substancjami chemicznymi, czyli azot, hel i wodór. Chromatografia gazowa wykorzystuje różnice w masie cząsteczkowej poszczególnych związków znajdujących się w naturalnych olejkach eterycznych. Lżejsze substancje szybciej migrują przez kolumnę z pasywnym gazem nośnym aniżeli cięższe. Na końcu znajduje się czuły detektor, który określa czas, w jakim dany związek pokonał drogę. Następnie porównuje się go z danymi wzorcowymi, co pozwala określić zawartość naturalnego olejku eterycznego.

 

Spektrometria mas – jakich danych dostarcza ta metoda analityczna?

Spektrometria mas to metoda analityczna, w której wykorzystuje się spektrometr mas. W tej specjalistycznej aparaturze umieszcza się próbkę olejku eterycznego, po czym bada stosunek masy cząsteczkowej poszczególnych składników do ładunku jonów. Urządzenie generuje raport widm masowych, który porównuje się z danymi wzorcowymi. Pozwala to określić czystość olejków eterycznych.

 

Naturalne olejki eteryczne – dlaczego warto badać je metodą GC/MS?

Dzięki specjalistycznej aparaturze (chromatograf gazowy, spektrometr mas) można określić obecność i zawartość poszczególnych związków lotnych, które należą do terpenów. Ich stężenie wpływa na efektywność aromaterapii oraz pielęgnacji z użyciem olejków eterycznych. Ponadto analiza GC/MS wykrywa obecność szkodliwych substancji w produkcie finalnym. Naturalne olejki eteryczne poddawane tym czułym badaniom uważa się za bezpieczne w użyciu.

 

Bezpieczne olejki eteryczne przebadane metodą GC/MS

Sklep z olejkami eterycznymi HomeAir przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa stosowania oferowanych produktów. Zdajemy sobie sprawę, że podczas aromaterapii wnikają one przez skórę i komórki nabłonka do organizmu człowieka. Dobroczynne działanie olejków eterycznych opiera się na wsparciu zdrowia i samopoczucia. Bardzo ważne jest, aby produkty uzyskane z surowców roślinnych nie zawierały toksycznych substancji, gdyż tylko wtedy wspomagają organizm. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wyłącznie naturalne olejki eteryczne przebadane metodą GC/MS. Na życzenie klienta udostępniamy szczegółowe wyniki przeprowadzonych analiz.

Komentarze do wpisu (1)

30 stycznia 2024

Czystość a pochodzenie naturalne to 2 różne sprawy. Opisane tu metody nie potrafią odróżnić syntetycznego perfekcyjnie zrobionego olejku od tego z natury. Nic ich nie różni atotomowo prócz skrętności cząstek.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium