Olejki eteryczne na oparzenia 0

Wiele osób decyduje się na stosowanie olejków eterycznych na oparzenia, ponieważ te kojące, całkowicie naturalne substancje mogą szybko złagodzić ból i stany zapalne, jednocześnie stymulując gojenie. Jednak nie wszystkie oparzenia są sobie równe, a niektóre są zbyt poważne, aby można je było leczyć olejkami eterycznymi.

Oparzenia definiuje się jako uszkodzenie skóry i zazwyczaj dzieli się na trzy kategorie: pierwszego, drugiego stopnia i trzeciego stopnia.

Oparzenia pierwszego stopnia charakteryzują się zaczerwienioną skórą, np. lekkie oparzenia słoneczne lub dotknięcie bardzo gorącej powierzchni. W tym przypadku uszkodzeniu ulega górna warstwy skóry.

Oparzenia drugiego stopnia zazwyczaj obejmują pęcherze, ponieważ uszkodzenie wykracza poza powierzchowną warstwę skóry. W przypadku tych oparzeń często zaleca się bandażowanie i nakładanie kremów na oparzenia, ponieważ są one wyjątkowo podatne na infekcje.

Oparzenia trzeciego stopnia, które wnikają do najgłębszych warstw skóry i są niezwykle poważne, wymagają pomocy medycznej a nawet przeszczepów skóry.

Objawy jakie występują podczas oparzeń to m.in. miejscowy ból, swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i powstawanie pęcherzy. Oparzenia różnią się nie tylko stopniem ciężkości, ale także ich przyczyną, ponieważ oparzenia chemiczne, oparzenia elektryczne, oparzenia popromienne i tarcia powinny być traktowane nieco inaczej. Stosowanie olejków eterycznych na oparzenia jest szybką i skuteczną metodą minimalizacji bólu, stanów zapalnych i ryzyka infekcji, ze względu na ich właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające i antyseptyczne.

Sposoby na łagodzenie oparzeń

Podczas oparzenia pierwszego i drugiego stopnia chłódź ciało pod zimną wodą przez 15 minut. Zimna woda pomoże zmniejszyć ból i ukoić stan zapalny skóry. Jeśli oparzenie jest niewielkie, możesz zastosować olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, drzewo herbaciane lub lawenda, aby zminimalizować ból. Samo wdychanie aromatu olejków eterycznych również może pomóc złagodzić ból związany z oparzeniem.

Olejki eteryczne, posiadają właściwości antyseptyczne, które po zastosowaniu miejscowym zapobiegają infekcji. Należy stosować je po rozcieńczeniu w oleju bazowym oraz unikać ekspozycji na słońce, aby zapobiec bliznowaceniu rany oparzeniowej. Unikaj nakładania olejków eterycznych za pomocą wacika, ponieważ, jego włókna mogą zostać wbite w ranę, zwiększając ból i ryzyko infekcji.

Najlepsze olejki eteryczne na oparzenia

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest obecnie uważany za najpopularniejszy olejek ze względu na jego zdolność do zmniejszania obrzęków, oczyszczania skaleczeń i oparzeń, zmniejszania bólu i promowania relaksu, co czyni ten olejek eterycznym numerem jeden wśród naturalnych środków na oparzenia.

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej służy jako naturalny środek na oparzenia spowodowane parą wodną, gorącym garnkiem lub piekarnikiem. Uważa się, że mentolowe działanie chłodzące olejku, przynosi ulgę w bólu, a jednocześnie pomaga w szybkim gojeniu

Olejek eteryczny z geranium

Ten olejek eteryczny geranium jest doskonały do czyszczenia ran i zmniejszania ryzyka infekcji podczas oparzeń. Posiada działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Olejek z szałwii muszkatołowej

Szałwia posiada działanie antybakteryjne, co może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji w oparzeniach. Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej to kolejna świetna opcja na oparzenia i zadrapania. Jest naturalnym środkiem antyseptycznym i może pomóc w łagodzeniu bólu w miejscach, w których wystąpił obrzęk. Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej pomaga również zmniejszyć widoczność blizn.

Olejek drzewa herbacianego

Olejek eteryczny drzewa herbacianego posiada działanie przeciwbakteryjne, może więc być świetnym lekarstwem na oparzenia. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pomaga również zmniejszyć uczucie pieczenia, oczyścić rany, a także zapobiega infekcjom, jednocześnie przyspieszając proces gojenia.

Olejek tymiankowy

Znajdujący się w olejku eterycznym z tymianku – tymol, posiada właściwości przeciwzapalne oraz uśmierzające ból.

Olejek sosnowy

Olejki eteryczne z sosny zawierają pinen - zmniejsza stan zapalny, zabija patogeny i pomaga w usuwaniu blizn.

 

Jak leczyć oparzenia olejkami eterycznymi

Nigdy nie nakładaj czystych, nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Mogą one nasilać oparzenia, powodować stany zapalne i wywołać jeszcze większy ból. Używanie olejków eterycznych w leczeniu drobnych oparzeń jest całkowicie bezpieczne, jeśli są używane prawidłowo. Możesz je nakładać na oparzenia na wiele sposobów m.in.:

Kompres

Dodaj około 5 kropli wybranego olejku eterycznego do 1 szklanki ciepłej wody. Następnie wodą nasącz czystą szmatkę lub gazę (nie wacik!) i połóż na oparzenie. Powtórz proces 5-6 razy. Wykonuj czynność codziennie, aż rana się wygoi.

Stosowanie miejscowe

Najlepiej zastosować tę metodę, gdy oparzenia już się goją, ponieważ warstwa olejku może zakryć świeże oparzenia i zatrzymać bakterie, co może pogorszyć infekcję. Ten sposób sprawdza się w celu przyśpieszenia gojenia oraz nawilżania poparzonej skóry. Należy jednak pamiętać, aby przed nałożeniem olejku na oparzenie, wymieszać go wcześniej w oleju bazowym np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado lub olej jojoba. Smaruj gojące się oparzenie, do momentu całkowitego zniknięcia.

Olejki eteryczne na oparzenia – przepisy:

Swędząca skóra po oparzeniu:

  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 4 krople olejku z mięty pieprzowej

Dobrze wymieszaj i nałóż bezpośrednio na swędzącą bliznę pooparzeniową. Smaruj dwa razy dziennie rano i wieczorem.

 

Łagodzenie bólu oraz działanie przeciwzapalne

Olejek lawendowy to jeden z nielicznych olejków, który można stosować bezpośrednio na skórę. Jednak warto przygotować mieszankę bazującą na oleju nośnikowym:

  • 15 kropli olejku lawendowego
  • 2 krople olejku geranium
  • 2 krople olejku miętowego
  • 30ml oleju kokosowego

Wymieszaj i nałóż na oparzenie. Stosuj nawet kilka razy w ciągu dnia.

 

Jeśli odczuwasz pogorszenie stanu zapalnego, swędzenie lub wysypkę, natychmiast przestań używać olejków eterycznych. Możesz doświadczać reakcji alergicznej na określony olejek eteryczny. Najłatwiejszym sposobem uniknięcia tego jest wykonanie testu na małym obszarze skóry przed nałożeniem na oparzenie.

Dzięki wszechstronnemu działaniu olejków eterycznych są one doskonałym lekarstwem na oparzenia, ale należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poważne oparzenia powinny zostać zbadane przez lekarza, aby upewnić się, że nie ma uszkodzeń nerwów. Chociaż wiele z powyższych olejków eterycznych ma charakter antyseptyczny, infekcje stanowią poważny problem w przypadku wszelkiego rodzaju oparzeń. Leczenie łagodnych oparzeń niewielką ilością olejku eterycznego jest całkowicie dopuszczalne, ale w przypadku poważniejszych ran, przed użyciem olejków eterycznych na oparzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Oparzenia są częstym urazem doznawanym w domach, na plaży, w ogrodzie lub w pracy. Warto więc zaopatrzyć się w naturalne środki zaradcze zawierające olejki eteryczne. Nie tylko będziesz przygotowany do radzenia sobie z oparzeniami, ale przyśpieszysz proces gojenia, złagodzisz ból i zapobiegniesz bliznom.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium