Olejki eteryczne na migrenę - naturalny sposób na ból głowy 0

 

SPIS TREŚCI:

 

Olejki eteryczne są często uważane za naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, od stresu po bezsenność i przewlekły ból po stany zapalne. Są również skutecznym i naturalnym panaceum na bóle głowy w tym na migrenę.

Kiedy dopada Cię migrena, prawdopodobnie zaczynasz przeszukiwać szafki w poszukiwaniu leków przeciwbólowych oraz przeczesując Internet w poszukiwaniu najlepszego środka na migrenę. Migreny są męczące i wyniszczające, a ich objawy to coś więcej niż tylko ból głowy.

Jakie są powody powstawania migreny?

Nikt nie wie dokładnie, jak powstają migreny. Naukowcy uważają, że mogą one być wynikiem nieprawidłowej aktywności mózgu, która tymczasowo wpływa na sygnały nerwowe, substancje chemiczne i naczynia krwionośne w mózgu. Prawdopodobnie dochodzi do nadmiernego przepływu krwi do naczyń krwionośnych w mózgu, co zwiększa ciśnienie i ból. Możliwe jest również to, że ciśnienie barometryczne wpływa na niektórych ludzi bardziej niż na innych.

U większości ludzi, migreny zazwyczaj powoduje tzw. wyzwalacz, który jest zazwyczaj indywidualny dla każdej z osób. Może to być wpływ hormonalny, emocjonalny, fizyczny, dietetyczny, leczniczy lub środowiskowy. Wiele kobiet twierdzi, że migreny występują częściej w określonych momentach cyklu menstruacyjnego. Inni podają, że ich migreny są zazwyczaj wywoływane przez stres, brak snu, kofeinę, odwodnienie, niektóre pokarmy lub jasne światło.

Ważne jest, aby spróbować znaleźć wyzwalacz migreny. Po zidentyfikowaniu wyzwalacza możesz wyeliminować lub ograniczyć jego działanie, aby zmniejszyć liczbę doświadczanych migren.  

Jakie są objawy migreny?

Ataki migreny pozbawiają energii, często uniemożliwiając wykonywanie normalnych czynności, takich jak opieka nad dziećmi, praca lub prowadzenie samochodu.

Objawem, który większość ludzi kojarzy z atakiem migreny, jest silny ból głowy. Zwykle dzieje się to po jednej stronie głowy. Większość ludzi doświadcza migrenowego bólu głowy jako silnego pulsowania, które nasila się wraz z ruchem. U niektórych osób migrenowe bóle głowy dotyczą obu stron głowy, a czasami twarzy lub szyi. Istnieje jednak również wiele innych mniej znanych objawów, które często występują podczas ataku migreny. Wiele osób cierpi na nudności, a czasem wymioty podczas migreny. Często występuje również zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, gdy pojawia się migrena, co czasami powoduje niewyraźne widzenie. Dlatego podczas ataku migreny ludzie często chcą odpoczywać w ciemnym, cichym pokoju.

Olejki eteryczne na migrenę

Pozyskiwane z liści, kwiatów i innych części rośliny olejki eteryczne oferują szereg korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stresu, łagodzenie bólu i poprawa snu.

Wiele osób uważa, że olejki eteryczne są skutecznymi naturalnymi sposobami na bóle głowy i migreny. Różne olejki eteryczne oferują różne korzyści, dzięki czemu lepiej nadają się do zmniejszania wyzwalaczy migreny, łagodzenia napięciowych bólów głowy, łagodzenia bólu lub zmniejszania nudności. Warto metodą prób i błędów, znaleźć najlepsze olejki eteryczne na bóle głowy i migreny, które będą działać właśnie na Ciebie.

Najlepsze naturalne olejki eteryczne do leczenia objawów związanych z atakami migreny:

Olejek miętowy

Jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych jako naturalny środek na migreny - olejek miętowy jest idealny do łagodzenia objawów napadów migreny i leczenia napięciowych bólów głowy.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej zawiera mentol, który pomaga rozluźnić mięśnie, jednocześnie łagodząc ból. Olejek ten ma również działanie chłodzące, gdy rozcieńczony nałożymy miejscowo. Może to pomóc zmniejszyć skurcze mięśni głowy i szyi, jednocześnie stymulując przepływ krwi.

Spróbuj nałożyć olejek miętowy na skronie, gdy zauważysz pierwsze oznaki ataku migreny. Pamiętaj jednak, aby przed nałożeniem rozcieńczyć ten olejek olejem nośnikowym, takim jak olej ze słodkich migdałów lub olej kokosowy, aby uniknąć podrażnień. 

 

Olejek lawendowy

Lawenda króluje wśród wszystkich olejków dzięki swojej zdolności do promowania relaksu i poprawy snu. Jednak istnieją również mocne dowody na to, że lawenda może być stosowana jako środek na ból głowy i pomoc w leczeniu migreny. Naukowcy wskazują, że zapach olejku lawendowego pomaga zmniejszyć nasilenie bólu i inne związane z nim objawy migreny w ciągu 15 minut.

Stres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy ataków migreny. Udowodniono, że olejek lawendowy wspomaga relaksację i działa uspokajająco. Jeśli Twoje migreny są wywołane stresem, spróbuj wdychać olejek lawendowy, który pomoże Ci się zrelaksować.

Innym częstym wyzwalaczem ataków migreny jest brak snu. Jeśli masz problemy ze snem, pomocny może być właśnie olejek lawendowy. Wmasuj w skórę rozcieńczony olejek lawendowy, dodaj go do dyfuzora lub użyj z olejem nośnikowym w ciepłej kąpieli.  

 

Olejek rozmarynowy

Dzięki silnym właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym olejek rozmarynowy jest szeroko stosowany do łagodzenia bólów głowy i migren. Oprócz tego olejek rozmarynowy oferuje szeroki zakres korzyści, w tym zmniejszenie stresu, poprawę krążenia i łagodzenie bólu. Spróbuj dodać kilka kropel olejku rozmarynowego w połączeniu z olejem nośnikowym do ciepłej kąpieli i zrelaksuj się, wdychając kojące aromaty. Możesz również wmasować mieszankę w czoło i skronie przy pierwszych oznakach migreny, aby złagodzić napięcie i ból.  

Olejek eukaliptusowy

Problemy z zatokami są częstą przyczyną ataków migreny. Olejek eukaliptusowy jest niezwykle skuteczny w przypadku migreny spowodowanej problemami z zatokami. Aromat olejku eukaliptusowego działa, otwierając kanały nosowe i oczyszczając zatoki. Pomaga to złagodzić napięcie, które może przyczyniać się do migrenowego bólu głowy. Jeśli masz problemy z zatokami, spróbuj zmieszać olejek eukaliptusowy z olejem nośnikowym i wetrzyj go w klatkę piersiową, aby oczyścić przewody nosowe i rozładować napięcie. Możesz również dodać ten olejek do dyfuzora ultradźwiękowego.

W połączeniu z olejkiem z mięty pieprzowej, miejscowo stosowany olejek eteryczny z eukaliptusa promuje relaksację, jednocześnie redukując stres, łagodząc ataki migreny i napięciowe bóle głowy.

 

Olejek rumiankowy

Ten kojący olejek eteryczny pomaga zrelaksować ciało i umysł, dzięki czemu olejek rumiankowy jest naturalnym lekarstwem na napięciowe bóle głowy. Olejek ten ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu jest przydatny w przypadku ataku migreny.

Badania dowiodły, że olejek eteryczny z rumianku może pomóc zmniejszyć zarówno lęk, jak i depresję, które są częstymi przyczynami bólów głowy.

Ponieważ stres i brak snu są dwoma najczęstszymi wyzwalaczami ataków migreny, uspokajający i relaksujący aromat olejku rumiankowego jest w stanie zmniejszyć częstotliwość ataków migreny, a czasem nawet zapobiec ich wystąpieniu.

Spróbuj dodać do ciepłej kąpieli kilka kropel olejku rumiankowego zmieszanego z olejem nośnikowym. Poczujesz się znacznie bardziej zrelaksowany, wdychając kojący aromat rumianku. 

Jak używać olejków eterycznych na migreny

Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania olejków eterycznych w leczeniu migreny. To, jak zdecydujesz się używać olejków eterycznych, będzie zależeć od tego, czy używasz ich, aby zminimalizować wyzwalacze migreny, czy zmniejszyć objawy już podczas samego ataku migreny.

 

Aromaterapia przy pomocy dyfuzora

Niezależnie od tego, czy próbujesz przeciwdziałać wyzwalaczom migreny, czy masz do czynienia z atakiem migreny, elektryczny dyfuzor jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na skorzystanie z aromaterapii. Po prostu napełnij dyfuzor wodą, dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego i włącz go.

Twój dyfuzor olejków eterycznych wypełni pomieszczenie aromatem wybranego olejku eterycznego, pozwalając Ci się odprężyć i wdychać jego zapach. Twoje receptory węchowe są połączone z układem limbicznym, częścią mózgu, która kontroluje emocje, a także oddychanie, ciśnienie krwi, tętno i reakcję organizmu na stres.

  

Miejscowe stosowanie olejków eterycznych

Stosowanie olejków eterycznych miejscowo jest jednym z najszybszych sposobów na przyjmowanie ich dobroczynnych składników.

Czyste olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego nigdy nie należy nakładać nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Aby uniknąć podrażnień skóry, należy najpierw wymieszać wybrany olejek z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy, olej jojoba lub olej ze słodkich migdałów. Wymieszaj kilka kropel wybranego olejku z olejem nośnikowym, a następnie wmasuj w czoło i skronie.

Możesz również użyć tej samej mieszanki do masażu aromaterapeutycznego - masażu skóry głowy i karku lub masażu całego ciała. Pomoże Ci to zrelaksować się podczas wdychania kojących aromatów wybranego olejku eterycznego.  

 

Kąpiel aromaterapeutyczna

Wiele osób cierpiących na migrenę uważa, że kąpiel aromaterapeutyczna może pomóc złagodzić ich objawy, szczególnie jeśli migreny są wywoływane przez stres lub zatory.

Wymieszaj wybrane olejki eteryczne z olejem bazowym, takim jak olej ze słodkich migdałów lub jojoba, a następnie dodaj mieszankę do ciepłej kąpieli. Jeśli nie masz pod ręką żadnego oleju nośnikowego, możesz wymieszać olejek eteryczny z dwiema łyżkami pełnotłustego mleka. Umożliwi to olejkowi skuteczne rozproszenie w wodzie.

 

Inhalacja

Inhalacja parowa polega na połączeniu olejków eterycznych z gorącą wodą w celu wytworzenia pary leczniczej. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do miski z gorącą wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj aromat. Trzymaj oczy zamknięte, aby zapobiec podrażnieniu oczu.

Bezpośrednia inhalacja natomiast odnosi się do wdychania olejku eterycznego bezpośrednio z butelki. Możesz również dodać kroplę olejku na chusteczkę lub wacik i wdychać jego aromat.

 

Mgiełka do poduszek

Jeśli twoje migreny są wywoływane przez problemy ze snem, korzystne może być przygotowanie mgiełki do poduszek z olejkiem eterycznym.

Możesz stworzyć własną mgiełkę do poduszek przy pomocy butelki ze spryskiwaczem. Po prostu napełnij butelkę z rozpylaczem ciepłą wodą i dodaj kilka kropli wybranych olejków eterycznych. Rozpyl olejek eteryczny po pokoju lub lekko na pościel, szczególnie na poduszkę.

Czy stosowanie olejków eterycznych na migrenę jest bezpieczne?

Olejki eteryczne są naturalnym środkiem na migreny i zazwyczaj mają mniej skutków ubocznych niż tradycyjne leki na migrenę. Istnieje jednak kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których należy pamiętać. Największym ryzykiem związanym z olejkami eterycznymi jest podrażnienie skóry. Zwykle dzieje się tak, gdy olejek eteryczny jest nakładany bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania. Przed zastosowaniem miejscowym należy wymieszać olejki eteryczne z olejem nośnikowym.

Olejki eteryczne mogą również wywoływać reakcję alergiczną u niektórych osób. Przed zastosowaniem olejków eterycznych należy zawsze przeprowadzić test płatkowy, nakładając niewielką ilość rozcieńczonego olejku np. na nadgarstek. Niektóre olejki eteryczne mogą być również przeciwwskazane w niektórych schorzeniach lub w czasie ciąży. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, astmę, problemy z sercem lub jeśli jesteś w ciąży, przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych skonsultuj się z lekarzem.  

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium