Olejki eteryczne na kleszcze 0

Okres letni oznacza więcej słońca i więcej czasu na zabawę na świeżym powietrzu, wędrówki i odkrywanie przyrody. Niestety może to również oznaczać większe prawdopodobieństwo spotkania z niektórymi z najbardziej nikczemnych szkodników natury. Kleszcze, które są powszechnie spotykane w wysokich trawach i obszarach zalesionych, są jednym z takich znanych szkodników. Ważne jest, aby upewnić się, że chronisz siebie i swoją rodzinę.

Mimo niewielkich rozmiarów kleszcze mogą powodować duże problemy, rozprzestrzeniając niebezpieczne choroby, takie jak borelioza.

W przeciwieństwie do wielu innych szkodników, kleszcze są przystosowane do żerowania przez długi czas. Zakopują swoje zakrzywione zęby głęboko w skórze żywiciela, dzięki czemu mogą pozostać bezpiecznie przytwierdzone przez wiele dni. Kleszcze zwykle wymagają 24-48 godzin, zanim z powodzeniem przeniosą infekcje, takie jak borelioza, więc szybkie usunięcie ma kluczowe znaczenie.

Jak rozpoznać kleszcza?

Jeśli przyjrzysz się uważnie kleszczowi przypomina on pająka z czterema parami nóg i brakiem czułków.

Kleszcze nie skaczą ani nie latają. Zamiast tego czołgają się po niskich krzakach lub trawie, aby znaleźć żywiciela. Następnie chwytają się tylnymi nogami i wyciągają przednie nogi, aby złapać przechodzącą ofiarę.

Niektóre gatunki kleszczy, wolą psy jako żywicieli. Niestety psy są często łatwym celem podczas zabawy na podwórku lub spacerów po zalesionych terenach. Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, nie zapomnij często sprawdzać jego sierści i ciała pod kątem kleszczy.

Jak usunąć kleszcza?

Użyj czystej pęsety i chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry. Wyciągnij go prosto, nie skręcaj ani nie szarp kleszcza, może to spowodować oderwanie tylko jego części, a reszta pozostanie w skórze. Po usunięciu kleszcza dokładnie oczyść miejsce ukąszenia.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz czerwoną wysypkę rozprzestrzeniającą się wokół ukąszenia kleszcza lub jeśli wystąpi gorączka, obrzęk węzłów chłonnych lub ogólne złe samopoczucie.

Nie smaruj kleszcza olejem, wazeliną, alkoholem lub czymkolwiek innym, ponieważ może to utrudnić jego usunięcie, a w rezultacie zwiększyć ryzyko przeniesienia choroby. Usuń kleszcza tak szybko, jak to możliwe.

Jak chronić się przed kleszczami?

 • Wybieraj obszary słoneczne, suche, z dala od lasów.
 • Gdy wybierasz się do lasu bądź parku, zakładaj odpowiednią odzież, w tym długie rękawy, spodnie i długie skarpetki, które warto nałożyć na nogawki spodni.
 • Stosuj środki ochronne, możesz je zastąpić naturalnymi olejkami eterycznymi.
 • Po zabawie na świeżym powietrzu sprawdź odzież i ciało, zwracając szczególną uwagę na wszelkie odsłonięte części tj. głowa, szyja, uszy itp.

Olejki eteryczne na kleszcze

Jeśli szukasz bardziej naturalnego sposobu na ochronę przed kleszczami, olejki eteryczne są świetną alternatywą. Olejki eteryczne pochodzenia naturalnego można nakładać na odzież lub na skórę uprzednio je rozcieńczając, aby powstrzymać te niebezpieczne pajączki. Jeśli nie masz pewności, których użyć lub jak je zastosować, poniższa lista Ci w tym pomoże.

Eukaliptus

Przyjemnie pachnący olejek eukaliptusowy może być używany do odstraszania kleszczy i innych szkodników. Ze względu na jego moc, stosuj go z rozwagą mając zwierzaki.

Drzewo cedrowe

Toksyczny dla kleszczy i ich larw, drewno cedrowe jest najlepszym wyborem jako środek odstraszający kleszcze. Można go bezpiecznie stosować zarówno u ludzi, jak i zwierząt, dzięki temu jest to jedna z najlepszych opcji odstraszania przy użyciu olejków eterycznych.

Geranium

Ten olejek jest silnym i skutecznym środkiem odstraszającym kleszcze i można go nakładać w postaci rozcieńczonej na skórę lub na obrożę psa w celu odstraszenia kleszczy.

Lawenda

Posiada wszechstronne zastosowanie, nie znoszą jej wszelki owady w tym kleszcze. Ten olejek eteryczny jest bezpieczny do stosowania w każdym wieku, nawet u niemowląt.

Mięta pieprzowa

Kleszcze nie znoszą zapachu mięty pieprzowej, więc ten pospolity olejek stosowany samodzielnie, albo w połączeniu z innymi olejkami, takimi jak drzewo herbaciane zniechęci je do przyczepiania się do twoich ubrań.

Bazylia

Chociaż to zioło jest podstawowym składnikiem kuchni, bazylia wydziela odstraszający zapach dla owadów. Tak więc, oprócz używania go jako środka odstraszającego owady za pomocą olejków, umieść go w swoim ogrodzie, aby mógł pracować podwójnie.

Cynamon

Zapach może przypominać okres świąteczny, ale olejek cynamonowy może powstrzymać kleszcze i komary w miesiącach letnich. Ten potężny olejek może zabijać ich jaja oraz działać jako środek odstraszający.

Drzewo herbaciane

Znany ze swoich antyseptycznych i przeciwzapalnych zastosowań, olejek z drzewa herbacianego może również pomóc odstraszyć kleszcze i inne gryzące owady.

Tymianek

Nie tylko olejek, ale również liście tymianku ochronią skórę przed kleszczami. Warto go również wrzucić do ogniska, aby pozbyć się komarów podczas sezonu grillowego.

Przepis na olejek przeciw kleszczom:

 • 2 łyżki oleju bazowego np. ze słodkich migdałów
 • 5 kropli olejku lawendowego
 • 5 kropli olejku cedrowego
 • 5 kropli olejku tymiankowego
 • 5 kropli olejku lawendowego
 • 5 kropli olejku z mięty pieprzowej

Taką mieszankę należy posmarować skórę minimum 30 minut przed wyjściem.

Przepis na spra’y przeciw kleszczom:

 • Butelka z atomizerem
 • 100 ml wody
 • 5 ml solubolu
 • 10 kropli olejku lawendowego
 • 10 kropli olejku eukaliptusowego

Spryskaj nim, kostki, stopy, nogi, ramiona oraz wszelkie miejsca, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo napotkania kleszczy. Wstrząsnąć przed każdym użyciem, aby uzyskać bardziej równomierną aplikację

Pamiętaj, że olejków eterycznych nigdy nie należy nakładać bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia np. w oleju bazowym lub wodą z dodatkiem solubolu (emulgator, czyli środek umożliwiający powstanie emulsji).

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium