Czym są oleje bazowe?
Oleje bazowe lub inaczej oleje nośnikowe, tak samo jak w przypadku olejków eterycznych, są wytwarzane z roślin. Służą do rozcieńczania olejków eterycznych w celu ich miejscowego zastosowania na skórę. Dzięki temu unikniemy podrażnień skóry, które mogą grozić nam podczas stosowania olejków eterycznych.
Większość olejów bazowych jest bezzapachowa lub posiada lekki, nienatarczywy zapach co nie wpływa na terapeutyczne właściwości olejku eterycznego. Można je stosować samodzielnie lub z innymi olejkami w celu odżywienia skóry.
Wybór oleju bazowego
Przed wyborem oleju nośnikowego warto rozważyć kilka kwestii m.in.
- Zapach – niektóre oleje mogą posiadać dość wyrazisty zapach np. olej z czarnuszki. Dodając do takiego oleju, olejek eteryczny możemy zmienić jego aromat.
- Wchłanianie – każdy olej bazowy może być wchłaniany przez Twoją skórę całkiem inaczej. Jedne z nich wchłaniają się gorzej, a inne lepiej.
- Rodzaj skóry – jeśli posiadasz wrażliwą, skłonną do alergii skórę, oleje mogą ją podrażniać lub pogarszać jej stan np. wywołując wypryski lub powodując jej nadmierne przetłuszczanie.
- Okres trwałości - niektóre oleje nośnikowe mogą być przechowywane przez dłuższy czas, natomiast część z nich należy zużyć w dość krótkim okresie.
Najpopularniejsze oleje bazowe
Poniższe oleje bazowe możesz użyć do rozcieńczania olejków eterycznych do aromaterapii, masażu oraz pielęgnacji skóry.
Olej jojoba
Posiada delikatny, orzechowy aromat oraz silne właściwości nawilżające. Uważa się go za naturalne sebum dla skóry. Używanie oleju jojoba może pomóc zmniejszyć przetłuszczanie się skóry u osób ze skłonnością do trądziku, wysyłając sygnał Twojej skórze, że posiada ona wystarczającą ilość nawilżenia. Olejek jojoba łatwo wchłania się w skórę i nie zatyka porów. Dzięki temu jest idealnym wyborem do masażu i nawilżania twarzy.
Olej z pestek moreli
Zmiękcza skórę dzięki bogatej zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E. Łatwo wchłania się w skórę i ma lekko słodki, orzechowy zapach. Olej z pestek moreli uspokaja podrażnioną i swędzącą skórę. Zalecany jako nośnik do olejków do masażu, olejków do kąpieli i kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Olej ze słodkich migdałów
Posiada mocny, orzechowy aromat. Olej jest lekki i łatwo się wchłania, a także doskonale nawilża suchą skórę. Jest również stosowany w ogólnej aromaterapii, ale jego silny zapach może maskować aromat olejku eterycznego. Olej ze słodkich migdałów to jeden z najpopularniejszych olejków nośnikowych do pielęgnacji skóry. Świetnie nadaje się do olejków do masażu i olejków do kąpieli.
Oliwa z oliwek
Najbardziej znany jest jako zdrowy, jadalny olej o owocowym aromacie, ale jest również stosowany w aromaterapii jako olej nośnikowy. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest preferowaną odmianą do aromaterapii i preparatów do pielęgnacji skóry. Zapach oliwy z oliwek może zakłócać aromat niektórych olejków eterycznych. Jest bogata w kwasy tłuszczowe i sterole roślinne, dzięki czemu doskonale oczyszcza i nawilża suchą skórę. Używaj oliwy z oliwek jako oleju nośnikowego do masażu, środków do mycia twarzy, pielęgnacji włosów i domowych kosmetyków.
Olejek arganowy
Pozyskiwany jest z ziaren znajdujących się w owocach drzew arganowych i służy do odżywiania ciała od wewnątrz i od zewnątrz. Ma orzechowy aromat i jest bogaty w witaminy A i E oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Olejek arganowy może pomóc w leczeniu suchej skóry i włosów, zmarszczek i stanów zapalnych. Dzięki temu jest doskonałym olejem bazowym do ogólnej pielęgnacji skóry i olejków do masażu.
Olej z pestek winogron
To produkt uboczny procesu produkcji wina. Jest bogaty w witaminę E, składnik odżywczy, który ma leczyć skórę i redukować zmarszczki. Olej z pestek winogron jest lekki, łatwo wchłaniany przez skórę i ma neutralny zapach. To dobry olej nośnikowy do stosowania z olejkami eterycznymi do tworzenia olejków do ciała i olejków do masażu.
Jak mieszać olej bazowy z olejkami eterycznymi
Jeśli to możliwe, kupuj organiczne, tłoczone na zimno oleje nośnikowe od zaufanego producenta, 100% czyste i niezawierające dodatkowych składników ani konserwantów. Jeśli chcesz użyć oleju spożywczego jako nośnika, wybierz tłoczone na zimno najlepiej te z ekologicznych upraw.
Chociaż większość olejów nośnikowych nie powoduje reakcji alergicznych, przed użyciem należy zawsze wykonać test, nakładając niewielką ilość oleju bazowego na wewnętrznej stronie nadgarstka lub tuż przy uchu. Odczekaj kilka godzin, a najlepiej 24 godziny. Jeśli jesteś uczulony na orzechy, nie powinieneś używać olejów, takich jak olej ze słodkich migdałów, olejek arganowy i olejek z pestek moreli.
Ponieważ skóra niemowląt i dzieci jest często bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych, należy zachować umiar podczas mieszania olejków eterycznych. Zaleca się dodanie zaledwie 1 do 3 kropli olejku eterycznego na około 30 ml oleju bazowego, przy maksymalnym stężeniu 0,5%. W przypadku osób dorosłych, w zależności od stanu skóry i częstotliwości używania olejków eterycznych, do 30ml oleju bazowego można dodać następującą ilość olejku eterycznego:
10 do 20 kropli olejku eterycznego (maksymalne stężenie około 3%) do długotrwałego regularnego stosowania.
Od 30 do 60 kropli olejku eterycznego (maksymalne stężenie około 10%) do stosowania nie dłużej niż 2 tygodnie.
Wymienione powyżej stężenia są ogólnymi zaleceniami, jednak istnieją pewne olejki eteryczne, które mają specjalne potrzeby w zakresie rozcieńczania, o których powinieneś wiedzieć. Na przykład, ze względu na potencjalną fototoksyczność, zaleca się rozcieńczenie olejku cytrynowego do stężenia nie większego niż 2% i rozcieńczenie olejku eterycznego grejpfruta do stężenia nie większego niż 4%. Podobnie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, przed użyciem zaleca się rozcieńczenie goździkowego olejku eterycznego do stężenia nie większego niż 0,5%. To tylko kilka szczególnych przypadków, ale jest ich zdecydowanie więcej, z tego powodu przed użyciem należy zawsze dokładnie zbadać olejek eteryczny, który Cię interesuje.
Poniżej mała ściągawka. 1 łyżeczka odpowiada około 5 ml, a 1 łyżka stołowa odpowiada około 20 ml.
Oleje bazowe zawsze przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce. Powinieneś również przechowywać je w ciemnej szklanej butelce. Olejki nośnikowe umożliwiają bezpieczne stosowanie olejków eterycznych. Pomagają również odżywić i nawilżyć skórę.