Olejek eteryczny Wintergreen inaczej zwany olejkiem golteriowym lub zimową zielenią, pozyskiwany jest z liści zioła Wintergreen. Roślina utrzymuje zielony kolor przez cały rok, nawet w miesiącach zimowych, stąd jej nazwa. Głównym składnikiem olejku Wintergreen jest salicylan metylu.
Niektóre aborygeńskie plemiona Ameryki Północnej, stosowały te zioła w celu łagodzenia dolegliwości oddechowych, trudności w oddychaniu, osłabienia oraz łagodzenia stanów zapalnych i bólu. Żuli liście, aby zmniejszyć gorączkę i zapobiec infekcjom, a także używali ich do robienia okładów, aby zmniejszyć ból i podrażnienie. Od setek lat Wintergreen jest używany ze względu na swoje działanie energetyzujące i wzmacniające odporność. Często występuje w kremach i żelach poprawiających krążenie, łagodzących bóle mięśni, stawów, obrzęków oraz skurczów.
Obecnie Wintergreen jest powszechnie stosowany w pielęgnacji włosów, a także w produktach do stosowania miejscowego, które pomagają zmniejszyć cellulit, a także objawy egzemy i łuszczycy. Jest również często stosowany w aromaterapii, aby pomóc w leczeniu bólów głowy, nadciśnienia, a nawet otyłości, ponieważ podobno posiada właściwości tłumienia głodu.
Zalety olejku Wintergreen
Stosowany w aromaterapii, olejek eteryczny Wintergreen wytwarza słodki, miętowy i nieco rozgrzewający drzewny aromat, który podnosi na duchu i zwiększa energię w chwilach, gdy czujesz się ospały. Po rozpyleniu go w dyfuzorze, eliminuje nieprzyjemne zapachy, a jego właściwości poprawiające nastrój pomagają pozbyć się negatywnych myśli, stresu, oraz zapewnienia większej równowagi emocjonalnej.
Stosowany na skórę jest często dodawany do preparatów nawilżających i produktów do pielęgnacji włosów, pomagając zmniejszyć podrażnienia, łagodzi trądzik i łupież. Dzięki swoim właściwościom ściągającym, olejek Wintergreen pomaga napiąć skórę, zapewniając jędrniejszy, młodszy wygląd twarzy. Wzmacnia cebulki włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Ze względu na swoje właściwości dezodoryzujące olejek Wintergreen bywa składnikiem antyperspirantów.
Stosowany w medycynie olejek eteryczny Wintergreen, poprawia krążenie, trawienie, wspomaga detoksykację organizmu, łagodzi ból i stany zapalne, przeziębienia, infekcje, a także grypę. Ci, którzy cierpią na artretyzm, reumatyzm, dnę moczanową, bóle stawów i mięśni, często szukają maści z Wintergreen w swoich preparatach, ponieważ posiada działanie znieczulające, które pomaga tymczasowo złagodzić bolesne miejsca, jednocześnie przyczyniając się do uczucia ciepła. Stymulujące działanie olejku Wintergreen pomaga zapobiegać gromadzeniu się toksyn w organizmie i ułatwia ich eliminację, co z kolei prowadzi do naturalnego i bezpiecznego sposobu zrzucenia wagi. Jego właściwości rozgrzewające są również cenne, ponieważ pomagają powstrzymać lub odwrócić utrudniony przepływ krwi, co czyni go popularnym w środkach na odmrożenia, urazy, użądlenia lub ukąszenia.
Stosowany podczas masażu, olejek eteryczny Wintergreen zapewnia kojące uczucie zmęczonym mięśniom, pomaga zmniejszyć skurcze mięśniowe, łagodzi napady kaszlu, niestrawność, wzdęcia i trudności w oddychaniu. Jego właściwości łagodzące pomagają usunąć bóle głowy, a także dyskomfort odczuwany w dolnej części pleców, nerwach, stawach i jajnikach.
Stosowanie olejku Wintergreen
W przypadku aromaterapii nie zaleca się stosowania go zbyt często i warto łączyć go z innym olejkiem np. eukaliptusowym lub rozmarynowym. Ze względu na swoją moc, powinien być rozprowadzany zaledwie przez kilkanaście minut. Już 3-4 krople w dyfuzorze złagodzą napięcie psychiczne i nerwowość, zaradzą zmęczeniu, zwiększą wytrzymałość podczas ćwiczeń, poprawią uwagę, motywację i skupienie, złagodzą nudności, stłumią łaknienie i przekonają ciało, że żołądek został zaspokojony, poprawi się również jakość oddychania.
Możesz również przygotować domowy odświeżacz powietrza, dodając 2-4 krople olejku Wintergreen do spryskiwacza wypełnionego wodą,. Należy pamiętać, aby przed każdym użyciem dokładnie wstrząsnąć mieszanką. Ten prosty spray wyeliminuje szkodliwe bakterie i grzyby. Spryskując przed snem poduszki w sypialni będzie sprzyjał relaksacji i ułatwi zasypianie.
Podczas miejscowego stosowania, należy go uprzednio rozcieńczyć w oleju bazowym - jedna kropla olejku eterycznego na cztery części oleju nośnikowego. Używając go do twarzy, ujędrnisz skórę, wyeliminujesz bakterie powodujące trądzik, zmniejszysz stan zapalny, a także pojawianie się wyprysków. Możesz dodać 1-2 krople do szamponu i nałożyć na skórę głowy, aby zapobiec wypadaniu włosów, usunąć drobnoustroje, łupież i nadmiar sebum. Rozcieńczając go w balsamie do ciała lub kremie do stóp otrzymasz naturalny środek nawilżający. Stosując go do masażu, wmasuj mieszankę w dowolne obszary ciała, najlepiej w dolną część pleców lub brzuch - poprawi to trawienie i zmniejszy wzdęcia. Wmasowany w okolice miednicy pomaga stymulować miesiączkę u kobiet, których cykl jest nieregularny. Co więcej, pomoże zmniejszyć ból menstruacyjny i skurcze.
Rozcieńcz 1-2 krople olejku Wintergreen w oleju nośnikowym i nałóż na klatkę piersiową, aby złagodzić objawy przeziębienia i grypy. Możesz również sprawić sobie niezbyt długą kąpiel z dodatkiem tego olejku.
Ze względów bezpieczeństwa olejki do masażu powinny zawsze zawierać maksymalnie 1% olejku eterycznego Wintergreen.
Uwagi podczas stosowania olejku Wintergreen
Olejek eteryczny Wintergreen jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Kobiety w ciąży oraz karmiące nie powinny stosować tego olejku bez porady lekarza, ponieważ może on mieć wpływ na wydzielanie niektórych hormonów. Olejek należy zawsze przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Osobom z następującymi schorzeniami zaleca się zasięgnięcie porady lekarza: nowotwór, epilepsja, dolegliwości związane z sercem, choroby skóry, dolegliwości związane z hormonami, astma lub polipy nosa, zaburzenia krzepnięcia krwi, wrażliwa skóra, zaburzenia tkanki łącznej oraz alergia na aspirynę.
Osobom przyjmującym leki na receptę, przechodzącym poważny zabieg chirurgiczny lub narażonym na większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca, miażdżycy lub drgawek zaleca się również zasięgnięcie porady lekarskiej przed użyciem. Olejku Wintergreen nie należy nakładać na otwarte rany lub uszkodzoną skórę, ponieważ może to ułatwić przenikanie olejku do organizmu w stężeniach, które mogą być toksyczne.
Przed zastosowaniem olejku zaleca się wykonanie testu skórnego. Można to zrobić, rozcieńczając 1 kroplę olejku eterycznego w 4 kroplach oleju nośnikowego i nakładając niewielką ilość na nadgarstek lub za uszami. Olejku Wintergreen nigdy nie wolno stosować w pobliżu oczu, w nosie, uszach oraz innych wrażliwych obszarach skóry.
Skutki uboczne olejku Wintergreen:
dezorientacja, bóle głowy, zaczerwienienie, pieczenie, pęcherze, obrzęk, ból, wysypka, pokrzywka, dzwonienie w uszach, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, refluks żołądkowy, zgaga, owrzodzenia jamy ustnej i trudności w oddychaniu.