Czy ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy jest szkodliwy dla zwierząt? 0

Dyfuzor ultradźwiękowy dozuje olejki eteryczne poprzez wibracje płytki, która wywołuje fale ultradźwiękowe, tworząc mikroskopijne cząsteczki olejków, które rozpraszają się w powietrzu. Wibracje z dyfuzora powodują, że olejki eteryczne mieszają się z wodą i rozprowadzają je w postaci chłodnej mgiełki. Ponieważ wydziela się mgiełka, a nie para, nie występuje ryzyko poparzenia. Technologia ultradźwięków wykazuje częstotliwość większą niż 20 000 Hz (20 KHz), która jest górną granicą ludzkiego słuchu, co oznacza, że są zbyt wysokie, abyśmy mogli je usłyszeć. Zwierzęta słyszą wyższe częstotliwości - psy i koty do około 65 000 Hz. Częstotliwość fal dźwiękowych urządzenia będzie decydować o tym, czy Twój pupil je słyszy, czy nie, więc upewnij się i sprawdź konkretne urządzenie, zanim je zakupisz.

SPIS TREŚCI:

 1. Czy ludzie słyszą ultradźwięki?
 2. Czy zwierzęta słyszą ultradźwięki?
 3. Czy ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy jest szkodliwy dla kotów?
 4. Czy ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy jest szkodliwy dla psów?
 5. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa korzystania z ultradźwięków wśród zwierząt.
 6. Wnioski.

Czy ludzie słyszą ultradźwięki?

Uważa się, że zakres słyszenia u ludzi mieści się w zakresie od 20 do 20 000 Hz, a czułość szczytowa wynosi od 1000 do 4000 Hz. Dźwięki o częstotliwości powyżej 20 000 Hz, w zakresie sklasyfikowanym jako ultradźwięki, niektórzy ludzie mogą wykrywać przy wystarczającym poziomie ciśnienia akustycznego (zwykle 75 dB lub wyższym).

Zakres słyszalności dźwięków u poszczególnych osobników znacznie się rożni, np.:

 • człowiek – 20 000 Hz = 0,02 MHz
 • pies – 50 000 Hz = 0,05 MHz
 • kot – 65 000 Hz = 0,065 MHz
 • szczur – 76 000 Hz = 0,076 MHz
 • królik – 42 000 Hz = 0,042 MHz
 • świnka morska – 50 000 Hz = 0,05 MHz

Czy zwierzęta słyszą ultradźwięki?

Ultradźwięki są jedną z wielu awersyjnych technik stosowanych w celu wywołania reakcji na stres. Fale ultradźwiękowe to fale o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. Zwierzęta, takie jak nietoperze, psy i delfin, słyszą te wysokie dźwięki. Psy są w stanie słyszeć dźwięki do 50 000 Hz, a być może nawet wyższe, koty natomiast do 65 000 Hz, więc jeśli zastanawiasz się, czy zwierzęta słyszą ultradźwięki, odpowiedź brzmi: tak. Jednak należy wziąć pod uwagę czy dyfuzor, w który chcesz wyposażyć swój dom nie przewyższa tych liczb i spokojnie będziesz mógł go stosować nawet mając w swoim otoczeniu zwierzaka.

Czy ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy jest szkodliwy dla kotów?

Koty słyszą częstotliwości ultradźwiękowe do 65 kHz. Ta zdolność jest ewolucyjną adaptacją, która pozwala im chwytać ofiary emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, takie jak myszy, nietoperze i inne gryzonie. Zewnętrzne uszy kota nie tylko wzmacniają dźwięki, ale także pomagają kotu zlokalizować źródło dźwięku. Te godne podziwu zdolności słuchowe są częściowo odpowiedzialne za to, że koty są świetnymi myśliwymi. Kiedy koty czegoś nasłuchują, ich uszy zwykle obracają się w tym kierunku. Koty mogą kierować swoje uszy do przodu, do tyłu, a nawet na boki, aby określić źródło określonego dźwięku. Dyfuzory ultradźwiękowe działają zazwyczaj z częstotliwością od około 1 000 000 Hz (1 MHz) do 3 000 000 Hz (3 MHz). To sprawia, że częstotliwość przekracza próg percepcji kotów, które bardzo różnie reagują na dyfuzory ultradźwiękowe. Niektóre z nich są ciekawe, jaka nowa „rzecz plująca mgiełką” znajduje się na ich terytorium. Inne natomiast są przerażone i uciekają. Jako wskazówkę należy przyjąć, że jeśli kot uzna dyfuzor za nieprzyjemny, po prostu opuści pomieszczenie. Jeśli jednak kot pozostaje i mruczy pomimo ultradźwięków, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Czy ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy jest szkodliwy dla psów?

Psy mają bardzo wrażliwe uszy, co jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Nasi czworonożni przyjaciele słyszą dźwięk do 50 kHz, w porównaniu do 20 kHz u ludzi. Dyfuzory ultradźwiękowe mogą działać w szerokim zakresie częstotliwości, z których niektóre osiągają częstotliwości nawet do 3 MHz (3000 kHz). Chociaż jest to znacznie poza możliwościami słyszenia zarówno człowieka, jak i psa, może to być denerwujące dla uszu twojego pupila.

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w dyfuzor ultradźwiękowy, dobrym pomysłem jest wybór takiego, który ma wyższe spektrum częstotliwości. Kiedy go podłączysz, zwróć uwagę na zachowanie psa i obserwuj jak się zachowuje. Jeśli wydaje się niewzruszony, oznacza to, że dźwięk mu nie przeszkadza, natomiast jeśli zachowuje się dziwnie w jakikolwiek sposób lub wydaje się zaniepokojony może to ranić jego uszy. Jeśli dźwięk przeszkadza Twojemu psu, prawdopodobnie będzie trzymać się z dala od urządzenia. Może chodzić Ci między nogami, jakby był pobudzony. Może przechylać głowę na bok, jakby nasłuchiwał, opuszcza uszy, a jego szczęka może być napięta. Może też po prostu wyglądać, jakby coś mu przeszkadzało, a może nie będzie zachowywać się jak on. Znasz swojego psa najlepiej, więc jeśli wydaje Ci się, że zachowuje się inaczej powodem mogą być ultradźwięki.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa korzystania z ultradźwięków wśród zwierząt:

 • Przed zakupem sprawdź częstotliwość dyfuzora - w przypadku kotów nie może być niższy niż 65 kHZ (0,065 MHz), a przypadku psów 50 kHz (0,050 MHz)
 • Obserwuj zwierzę - czy nie zachowuje się inaczej niż zwykle lub usilnie chce opuścić pomieszczenie.
 • Nie zostawiaj zwierzęcia bez opieki, dopóki nie przyzwyczai się do obecności dyfuzora i nie będzie się już nim interesować.
 • Stosuj olejki eteryczne bezpieczne dla zwierząt - więcej informacji <tutaj>
 • Umieść dyfuzor w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia - jego ciekawość może doprowadzić do przewrócenia urządzenia, jego zalania lub co gorsza olejek eteryczny dostanie się do przewodu pokarmowego psa lub kota.
 • Stosuj wyłącznie wodę destylowaną. Woda z kranu może zawierać minerały, które dyfuzor uwolni do powietrza wraz z minerałami, które mogą powodować problemy zdrowotne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich zwierząt. Ponadto użycie wody destylowanej pomoże utrzymać dyfuzor w czystości i zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii. Warto również pamiętać, że należy wymieniać wodę jeśli przez dłuższy czas znajdowała się ona nieużywana w dyfuzorze.

 

Aby upewnić się czy Twojemu pupilowi nie przeszkadzają ultradźwięki, wypróbuj dyfuzor z samą wodą. Jeśli go nie zaakceptuje, możesz go zwrócić <tutaj>.

 

Wnioski

Zatem czy dyfuzor ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt domowych? Czy stosowanie go w obecności zwierzaka może doprowadzić do uszkodzenia słuchu? Dotychczasowe doświadczenie nie wskazują, aby takie sytuacje miały miejsce. Dyfuzor ultradźwiękowy emituje dźwięki, które nie są słyszalne przez człowieka, ale także nie są one szkodliwe dla zwierząt. Mogą one wywołać jedynie negatywne zachowanie lub dyskomfort przez co wypoczynek i komfort psychiczny zwierzęcia może być zaburzony. Wiele jednak zależy od rasy oraz indywidualnych cech zwierzęcia. Jeśli zdecydujesz się na zakup dyfuzora ultradźwiękowego, obserwuj swojego pupila przez kilka dni stosując go z samą wodą, aby upewnić się, że nie powoduje on dyskomfortu dla zwierzęcia.

Dyfuzory ultradźwiękowe o bezpiecznej częstotliwości 1,7 MHz znajdziesz <tutaj>.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium