Aromaterapia na depresję poporodową 0

W ostatniej dekadzie występowanie depresji poporodowej znacznie wzrosło i wynosi około 13−19%. Wiele świeżo upieczonych mam, czuje się przygnębiona i niespokojna w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Jest to zupełnie normalne i jest powszechnie znane jako baby blues. Ten stan trwa krótko i ustępuje samoistnie, zwykle w ciągu dwóch tygodni. Natomiast, gdy baby blues się przeciąga, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być zwiastunem depresji poporodowej. Może to być znacznie poważniejsze i mieć znaczący wpływ na Ciebie, Twoje dziecko i rodzinę, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej poszukać pomocy.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa może być łagodna, umiarkowana lub ciężka i może pojawiać się nagle lub stopniowo przez pewien czas. Zwykle zaczyna się w ciągu 6 tygodni od urodzenia dziecka, ale może pojawić się nawet rok później. Objawy mogą czasem być trudne do wykrycia, ale obejmują m.in.:

  • Długotrwały spadek nastroju, smutek, a nawet złość
  • Utrata zainteresowania życiem i brak radości
  • Poczucie porażki
  • Uczucie zmęczenia w dzień, a trudności ze snem w nocy
  • Problemy z nawiązaniem więzi z Twoim dzieckiem
  • Niechęć przebywania w pobliżu innych ludzi
  • Niezdolność do koncentracji lub podejmowania decyzji
  • Przejadanie się
  • Przerażające myśli np. o skrzywdzeniu siebie lub dziecka

Chociaż objawy zwykle ustępują w ciągu pierwszych kilku miesięcy, to nawet u 30% osób depresja utrzymuje się jeszcze po roku.

Jeśli cierpisz na PND (z ang. postpartum depression lub postnatal depression) i sama uznasz, że potrzebujesz pomocy, to połowa sukcesu i oznaka siły, a nie słabości. Naturalne terapie holistyczne mogą mieć ogromny wpływ na poprawę Twojego samopoczucia, ale ważna jest również współpraca z lekarzem, aby leczenie było w 100% skuteczne. Przy odpowiednim wsparciu większość kobiet w pełni wraca do zdrowia.

Sposoby pomocy w depresji poporodowej

Uważa się, że karmienie piersią może pomóc w ochronie przed depresją poporodową. Niektóre badania sugerują, że karmienie piersią prowadzi do poprawy snu i obniżenia poziomu hormonów stresu. Natomiast, inne badania wskazują, że kobiety, które chcą karmić piersią, ale z jakiegoś powodu nie mogą lub te, które doświadczają trudności w karmieniu, są bardziej narażone na PND.

Podobnie jak w przypadku większości schorzeń, ważne jest zdrowe odżywanie i może ono odgrywać istotną rolę zarówno w zapobieganiu PND, jak i łagodzeniu jej. Zrównoważona dieta bogata w świeże owoce i warzywa jest w bardzo istotna. Różnorodne składniki odżywcze zasilają mózg i mają ogromny wpływ na nastrój, zachowanie i procesy umysłowe. Witaminy B3, B6, kwas foliowy, B12, C, cynk, magnez i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne. Wysokie spożycie cukru, kofeiny i przetworzonych produktów może wywoływać emocjonalne wzloty i upadki, co tylko zaostrza problem.

Aromaterapia podczas depresji poporodowej

Aromaterapia może być potężnym narzędziem terapeutycznym w przypadku większości form stresu, lęku lub depresji. W odniesieniu do depresji poporodowej, najskuteczniejsze olejki eteryczne do stosowania to te, które mają właściwości poprawiające nastrój lub regulujące hormony.

Szczególnie polecane są olejki eteryczne z szałwii muszkatołowej, róży i jaśminu, ponieważ świetnie łagodzą depresję i smutek poporodowy. Geranium pomoże na wahania nastroju. Frankincense uspokoi umysł, a lawenda przeniesie w stan relaksu. Bergamotka, grejpfrut, mandarynka, neroli i pomarańcza dodadzą energii w ciągu dnia.

Olejki można stosować podczas kąpieli w wannie, w dyfuzorze, do masażu relaksacyjnego lub samodzielnego masażu np. skroni lub stóp. Jednym z najbardziej odprężających i uspokajających jest właśnie profesjonalny masaż aromaterapeutyczny, przy użyciu starannie dobranych olejków. Po porodzie jest dużo obowiązków związanych z maleństwem i doskwiera wtedy zmęczenie, a aromaterapia może stanowić potężne narzędzie pomagające przywrócić równowagę, wnosząc uspokajającą i relaksującą atmosferę. Profesjonalny terapeuta może również przygotować odpowiednią mieszankę olejków eterycznych do regularnego stosowania.

Należy podkreślić, że depresja poporodowa może również pojawiać się wśród ojców i partnerów, nie tylko u kobiet.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium