Olejki eteryczne w ciąży 0
Olejki eteryczne w ciąży

Olejki eteryczne w ciąży

SPIS TREŚCI

 1. Czym są olejki eteryczne?
 2. Jak działają olejki eteryczne na ciążę oraz jak ich używać?
 3. Czy olejki eteryczne są bezpieczne w czasie ciąży?
 4. Olejki eteryczne w pierwszym trymestrze.
 5. Olejki eteryczne w drugim i trzecim trymestrze.
 6. Wskazówki dotyczące używania olejków eterycznych w czasie ciąży
 7. Olejki eteryczne polecane w czasie ciąży.
 8. Jak stosować olejki w czasie ciąży?
 9. Olejki eteryczne i zioła, których należy unikać w czasie ciąży.

Bezpieczne korzystanie z olejków eterycznych w czasie ciąży.

Od nudności i wymiotów po zaburzenia snu. Istnieje wiele przypadłości, które doskwierają ciężarnym kobietom. Dla wielu przyszłych matek ważne jest, aby stosować naturalne rozwiązania, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach powszechnie występujących podczas, gdy dziecko rośnie w ich brzuszkach. Jednym z korzystnych sposobów jest aromaterapia.

Chociaż aromaterapia może w wielu przypadkach być korzystna, jakość produktów znacznie się różni, a niektóre olejki mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj ten artykuł oraz skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Czym są olejki eteryczne?

Od setek lat ludzie używali olejków eterycznych jako naturalnej i uzupełniającej metody leczenia dolegliwości. Olejki mogą również wyeliminować bóle i dyskomfort w ciąży.

Aktualnie wiemy, że olejki eteryczne, które pozyskiwane są z roślin, kwiatów, a także nasion w rzeczywistości składają się z kombinacji chemikaliów wyekstrahowanych przez destylację lub ekstrakcję rozpuszczalnikową.

Jak działają olejki eteryczne na ciążę oraz jak ich używać?

Olejki eteryczne w ciąży nie powinny być spożywane. Zamiast tego zaleca się je stosować miejscowo do masażu, punktowo lub do kąpieli wcześniej rozcieńczając je w olejku bazowym.

Dobrym sposobem jest również wdychanie olejków. Podczas stosowania poprzez inhalację, cząsteczki przemieszczają się z nosa lub ust do płuc, mózgu i innych części ciała. Dlatego wąchanie czegoś pysznego może wywołać głód, a wąchanie czegoś atrakcyjnego może nas pobudzić. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie olejków z użyciem dyfuzora zapachowego. Kiedy czujemy zapach, wyzwala on w naszym ciele wszelkiego rodzaju reakcje, które wpływają na nasze samopoczucie. Kiedy czujemy się chorzy, wyzwalany jest nasz niepokój, a aromaterapia może być potężnym narzędziem pomagającym go złagodzić.

Biorąc pod uwagę fakt, że stosowanie niektórych leków w czasie ciąży jest zabronione, olejki eteryczne mogą być dobrą alternatywą i świetnym sposobem na radzenie sobie z chorobą, a także z nieprzyjemnymi objawami co jest głównym powodem dla którego stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet w ciąży. Olejki eteryczne to jedne z niewielu rozwiązań, które mają znikomą ilość skutków ubocznych więc coraz więcej osób zaczyna stosować tego typu alternatywne metody leczenia.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne w czasie ciąży?

Być może zastanawiasz się: „Czy można bezpiecznie używać olejków eterycznych w czasie ciąży?” Ponieważ eksperymentowanie z ciężarnymi i ich płodami jest kwestią etyczną, niewiele badań potwierdza bezpieczeństwo olejków eterycznych podczas ciąży. Na szczęście możemy określić, które olejki eteryczne należy stosować podczas ciąży, zgodnie z historią bezpiecznego stosowania.

Należy pamiętać, że podczas ciąży mama nierzadko jest wrażliwa na olejki eteryczne. Biorąc pod uwagę te wrażliwości i wszystkie zmiany, które zachodzą w twoim ciele w czasie ciąży, przed użyciem olejków eterycznych kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.

Skuteczność, a także skład olejków, może się bardzo różnić. Ponadto olejki eteryczne mogą wchodzić w interakcje z lekami. Co więcej, olejki eteryczne ze względu na swój rzeczywisty charakter, będąc związkami organicznymi, z pewnością przekroczą barierę łożyskową, a także potencjalnie wpłyną na płód. Tak więc powinnaś zapytać swojego lekarza, czy olejki eteryczne są dla Ciebie odpowiednie.

Olejki eteryczne w pierwszym trymestrze.

Chociaż zagrożenie jest marginalne i nie ma do tej pory badań, które ujawniłyby dowody na skutki uboczne w wyniku stosowania olejków eterycznych podczas ciąży. Nie należy używać olejków eterycznych we wczesnym okresie ciąży, ponieważ mogą one potencjalnie wywołać skurcze macicy lub negatywnie wpłynąć na niemowlę we wczesnych stadiach. Wciąż prowadzone są dalsze badania na ten temat. Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać stosowania jakichkolwiek produktów aromaterapeutycznych w pierwszym trymestrze ciąży.

Olejki eteryczne w drugim i trzecim trymestrze.

W drugim i trzecim trymestrze niektóre olejki eteryczne są bezpieczne w użyciu, ponieważ Twoje dziecko jest bardziej ustabilizowane. Należą do nich m.in. lawenda oraz rumianek.

Oto kilka sugestii: Trzymaj się olejków eterycznych renomowanej marki, które są w 100 procentach czystymi olejkami oraz pochodzą z certyfikowanych i ekologicznych upraw oraz spełniają wymogi IFRA. Używaj olejków eterycznych tylko zewnętrznie, ponieważ ich spożycie może wywołać poronienie, doprowadzić do przedwczesnego porodu lub zaszkodzić płodowi.

Warto wykorzystać aromaterapię już podczas samego porodu. Pozwoli Ci ona się rozluźnić, a przy odpowiednio dobranych olejkach, zmniejszy nawet odczuwanie bólu. W tym celu możesz na salę porodową zabrać dyfuzor, aby rozpylić olejek.

Polecany dyfuzor do porodu znajdziesz <tutaj> - posiada duży zbiornik, dzięki czemu wystarczy na wiele godzin dyfundowania olejku eterycznego.

Wskazówki dotyczące używania olejków eterycznych w czasie ciąży

 • Miej oczy otwarte na jakość.

Nie wszystkie oleje są sobie równe, a niektóre zawierają składniki syntetyczne. Upewnij się, że Twoje olejki są w 100% czystymi olejkami eterycznymi. Znajdź markę godną zaufania, która ma rygorystyczne procesy certyfikacji.

 • Unikaj bezpośredniego stosowania nierozcieńczonych olejków. 

Radzimy przygotować sobie osobną buteleczkę, napełnioną olejkiem bazowym np. ze słodkich migdałów i dodać odpowiedni olejek eteryczny.

 • Trzymaj się z dala od określonych olejków eterycznych. 

Jest kilka olejków, których kobiety w ciąży powinny unikać. Należą do nich oregano, tymianek, koper włoski, a także goździk. Więcej szczegółów na ten temat podamy później, więc czytaj dalej.

 • Unikaj używania olejów wewnętrznie.

W czasie ciąży zdecydowanie odradzamy mamom stosowanie olejków wewnętrznie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży jak i przez całą ciążę. Ponieważ może wpływać na rozwój dziecka, stanowiąc potencjalne zagrożenie poronieniem, a także przedwczesnym porodem. Termin „wewnętrznie” polega na spożywaniu olejków w napojach, wkładaniu ich do kapsułek do spożycia lub gotowaniu potraw z olejkami eterycznymi.

 

Olejki eteryczne polecane w czasie ciąży.

Jakie olejki eteryczne są dobre? Nie martw się, przygotowaliśmy dla Ciebie listę. Jednak przypominamy jeszcze raz skonsultuj się z lekarzem przed ich użyciem.

Oto olejki eteryczne, które są polecane dla przyszłych mam ze względu na ich zdolność łagodzenia typowych problemów związanych z ciążą:

 • Słodka pomarańcza

Kilka przyszłych mam z pewnością powie Ci, że ciąża wyczerpuje ich energię.

Uważa się, że olejki cytrusowe mają podnoszące na duchu, energetyzujące właściwości. Niewiele naturalnych zabiegów może poprawić nastrój tak jak olejek eteryczny z pomarańczy.

 • Neroli

Kolejnym olejkiem cytrusowym, którego możesz używać w ciąży jest neroli, który jest pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy w procesie destylacji parowej.

Neroli ma długą historię stosowania jako antydepresant, afrodyzjak i środek antyseptyczny. Olejek neroli jest również niezwykle pomocny w łagodzeniu bólu porodowego.

Sugerujemy umieszczenie po kilka kropli pomarańczy i neroli w dyfuzorze w pierwszej fazie porodu.

 • Lawenda

Badania wykazały, że olejek eteryczny z lawendy może obniżyć stres i niepokój podczas porodu. Wiemy, że postrzeganie bólu przez kobietę może się zmniejszyć, gdy jest zrelaksowana. Zapachy mogą być silnie związane z pamięcią. Jeśli podczas poprzedniej aromaterapii rzeczywiście doświadczyłaś relaksu z zapachem lawendy, wdychanie go podczas porodu może pomóc Ci przypomnieć sobie te przyjemne doświadczenia.

Lawendę można zmieszać z olejem bazowym do masażu pleców lub brzucha podczas akcji porodowej. A jeśli cierpisz na zaburzenia snu podczas ciąży, rozważ rozpylenie olejku lawendowego, aby pomógł Ci zasnąć.

Możesz również zmieszać olejek lawendowy z wodą w sprayu i spryskać nim poduszkę, aby zapewnić lepszy sen. Ta metoda może być również przydatna dla matek już po porodzie.

 • Rumianek

Czy problemy trawienne dręczą Cię w czasie ciąży? Możesz wypróbować olejek rumiankowy, który od wieków jest stosowany w problemach trawiennych. Ten kojący jelito olejek jest zwykle stosowany w przypadku niestrawności, gazów i biegunki.

Podobnie jak lawenda jest pomocna podczas porodu. Ponadto olejek rumiankowy, zintegrowany z szałwią, okazał się jedną z najskuteczniejszych technik aromaterapeutycznych w zmniejszaniu bólu porodowego.

 • Imbir

Ludzie używają tego pikantnego olejku eterycznego, aby złagodzić nudności, bóle brzucha i niestrawność. Badanie pokazuje, że imbirowe masaże aromaterapeutyczne pomagają kobietom w łagodzeniu skurczów żołądka. Podobnie ten ciepły olej może być używany jako olejek do masażu (zawsze zmieszany z olejem nośnikowym) w celu zmniejszenia bólu.

 • Ylang-ylang

Jest doskonały na układ nerwowy, stres i umiarkowaną depresję. Ten słodki i owocowy olejek poprawia nastrój, a także łagodzi stany lękowe. Ylang ylang może równoważyć ciśnienie krwi.

Spróbuj dodać kilka kropel w dyfuzorze, aby poprawić nastrój.

 • Eukaliptus

Niektóre mamy doświadczają zatkanego nosa lub chronicznego bólu zatok podczas ciąży. To jeden z wielu oznak i objawów wywołanych zmianami hormonalnymi w organizmie.

Ponieważ wiele leków jest zabronionych podczas ciąży, jednym z naturalnych rozwiązań, które mogą pomóc złagodzić zatoki i przewlekły katar, jest olejek eteryczny z eukaliptusa. Pozyskiwany z wiecznie zielonych drzew, eukaliptus ma również świetne właściwości łagodzące kaszel i zdolności eliminowania bakterii unoszących się w powietrzu.

 • Drzewo herbaciane

Z powodu zmian hormonalnych wiele mam boryka się z okropnym trądzikiem ciążowym. Na szczęście olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Drzewo herbaciane od wieków jest używane jako tradycyjny środek dezynfekujący na szereg dolegliwości, w tym trądzik, hemoroidy i ukąszenia owadów.

Aby leczyć trądzik, zmieszaj olejek z drzewa herbacianego z olejem migdałowym i użyj jako olejek do masażu twarzy.

 • Mięta pieprzowa

Olejek miętowy może pomóc w leczeniu nudności i bólów mięśni. Udowodniono również, że inhalacja olejkiem miętowym jest przydatna dla kobiet po porodzie, które mają problemy z opróżnianiem pęcherza.

Jak stosować olejki w czasie ciąży?

Po rozmowie z lekarzem na temat stosowania olejków eterycznych w Twojej ciąży możesz zacząć używać określonych olejków eterycznych. Oto informacje, jak je używać w celu złagodzenia objawów:

Aby złagodzić nudności, wymioty i bóle brzucha: lawenda, rumianek, mięta pieprzowa, imbir. Powąchaj je bezpośrednio z buteleczki lub nałóż jedną-dwie krople bezpośrednio na chusteczkę i wdychaj zapach.

Olejki eteryczne na ból pleców w czasie ciąży: lawenda, ylang-ylang, imbir, rumianek. Dodaj 10 kropli olejku eterycznego do 5 łyżeczek oleju bazowego np. olej kokosowy lub migdałowy. Tak przygotowana mieszankę wmasuj w plecy. A gdy pojawia się ból w nogach lub stopach, wcieranie olejków eterycznych w kończyny dolne może pomóc tym dotkniętym obszarom.

Olejki eteryczne dla lepszego snu podczas ciąży: lawenda, ylang-ylang, drzewo sandałowe mają właściwości uspokajające i kojące. Dodaj 5 kropli olejku do dyfuzora wypełnionego w 100ml wodą destylowaną, rozprowadź mgiełkę pół godziny przed snem.

Wiele olejków eterycznych jest szczególnie niebezpiecznych w czasie ciąży, ponieważ mogą powodować komplikacje (na przykład mogą wzmagać skurcze macicy).

Oto olejki eteryczne, których należy unikać podczas ciąży:

 • Bazylia
 • Słodka brzoza
 • Gorzki migdał
 • Goździk (pączek, liść lub łodyga)
 • Kolendra
 • Koper włoski
 • Kamfora
 • Drzewo cedrowe
 • Jagoda jałowca
 • Rozmaryn
 • Piołun
 • Pietruszka (nasiona lub liść)
 • Wintergreen
 • Majeranek
 • Estragon
 • Kminek
 • Anyż
 • Gałka muszkatołowa
 • Cząber
 • Cynamon

Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych mogą być korzystne w czasie ciąży. Jednak ważne jest, aby używać ich właściwie, aby zminimalizować potencjalne skutki uboczne. Pomocne będzie trzymanie się tych dodatkowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

Jak wiele rzeczy, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Musisz zacząć powoli. Zalecamy kobietom w ciąży rozpoczęcie od jednej kropli olejku eterycznego i zwiększenie do pięciu kropli. Ze względu na zmiany hormonalne ciąża może wzmocnić wrażliwość na zapach, przez co niektóre mamy uważają, że aromaterapia jest przytłaczająca. Przy niewłaściwych ilościach może również powodować objawy, takie jak wymioty.

Unikaj aplikacji olejków bezpośrednio go na skórze. Olejki eteryczne zawsze wymagają oleju bazowego, takiego jak olej kokosowy lub migdałowy, aby je rozcieńczyć i zapobiec podrażnieniom skóry.

Nie spożywaj olejków eterycznych podczas ciąży.

Do tej pory nie ma wystarczających badań i dowodów, aby zapewnić, że jest to bezpieczne dla Ciebie i Twojego płodu. Chociaż olejki eteryczne stają się popularne, badania na ich temat w czasie ciąży są wciąż ograniczone. Najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem.

Nie używaj jednego tego samego olejku przez długi czas, na przykład codziennie przez kilka tygodni.

Możesz stosować olejki w dyfuzorze zapachowym, jednak nie stosuj tego zabiegu dłużej niż 15 minut w ciągu jednej godziny.

Należy pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne są sobie równe. Ważne jest, abyś w czasie ciąży używała czystych olejków eterycznych, które są wolne od substancji toksycznych i związków syntetycznych. Wszystkie olejki eteryczne HomeAir są dokładnie testowane, aby zagwarantować ich czystość i bezpieczeństwo. Stosując je w odpowiedni sposób, odkryjesz ich zalety w czasie ciąży.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego leczenia homeopatycznego.

 

W niektórych sytuacjach najlepiej nie używać olejków eterycznych. Trzymaj się z dala od olejków, jeśli:

 • Kiedyś poroniłaś.
 • Miałaś jakiekolwiek krwawienie z pochwy w czasie ciąży.
 • Masz epilepsję.
 • Masz lub miałaś problemy z sercem.
 • Masz problemy z cukrzycą, z zakrzepami krwi, z tarczycą, wątrobą lub nerkami.
 • Bierzesz antybiotyki na receptę lub leki przeciwhistaminowe, ponieważ olejki mogą zakłócić działanie leków.
 • Jeśli masz alergie lub alergie w rodzinie. Jeśli uważasz, że możesz być uczulony na określony olejek, przed użyciem wykonaj test.

 

Dzięki najwyższej jakości olejkom eterycznym, a także poradom ekspertów, może się okazać, że aromaterapia może sprawić, że poczujesz się naprawdę lepiej podczas ciąży.

Jednak Twoim obowiązkiem jest zasięgnięcie profesjonalnej porady lekarza przy wyborze olejków odpowiednich do występujących dolegliwości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium