Olejki eteryczne i zwierzęta 27
Olejki eteryczne i zwierzęta

Olejki eteryczne i zwierzęta

Odpowiedzialne stosowanie aromaterapii w obecności zwierząt

Naturalne olejki eteryczne posiadają wiele korzyści, natomiast ważne jest, aby podczas ich stosowania nie zapominać o innych domownikach, w tym o kotach, psach i innych zwierzętach.

Niektóre olejki eteryczne mogą być toksyczne dla naszych zwierząt i należy pamiętać, że produkty, które są dla Ciebie korzystne i bezpieczne, mogą nie być dla nich. Przed użyciem jakichkolwiek olejków eterycznych w pobliżu swoich futrzanych przyjaciół, najlepszą radą jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu uzyskania porady. W końcu Ty i Wasz weterynarz znacie najlepiej swojego zwierzaka i razem możecie podejmować najlepsze decyzje dotyczące jego zdrowia. Tak jak nie każdy z Nas może używać tych samych kosmetyków, tak samo dotyczy to zwierząt domowych w przypadku stosowania olejków. Jeśli chodzi o używanie czegokolwiek nowego w ich środowisku - olejków eterycznych lub innych - zalecamy uważne obserwowanie, jak Twój zwierzak reaguje na zmianę.

 

Oto, o czym należy pamiętać:

Zwróć uwagę na reakcję Twojego zwierzaka. Jeśli zauważysz dyskomfort lub pobudzenie, przenieś je do dobrze wentylowanego pomieszczenia i zaprzestań używania produktu.

Jeśli Twój zwierzak wydaje się być w niebezpieczeństwie, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem.

Upewnij się, że Twój zwierzak zawsze może swobodnie opuścić pokój i przenieść się w inne miejsce.

Należy szczególnie uważać na zwierzęta domowe przebywające w klatkach lub w zamkniętych pomieszczeniach (np. ptaki i małe gryzonie), ponieważ nie mają one możliwości opuszczenia pomieszczenia, jeśli poczują się niekomfortowo.

Należy pamiętać, że spożywanie wszystkich olejków eterycznych jest szkodliwe dla zwierząt. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak przypadkowo połknął jakikolwiek produkt zawierający olejki eteryczne, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Podczas nakładania olejków eterycznych na siebie, a następnie przytulania zwierzaka, pamiętaj, że może on nieumyślnie wdychać lub zlizać olejki eteryczne i istnieje możliwość, że olejki eteryczne zostaną wchłonięte przez skórę Twojego zwierzaka.

 

Zalecamy:

Poczekać, aż produkty do stosowania miejscowego całkowicie wchłoną się w skórę przed dotknięciem zwierzęcia.

Trzymać wszystkie buteleczki szczelnie zamknięte i z dala od zwierząt.

Zabezpieczać dyfuzory i ich przewody zasilające, aby nie zostały przez zwierzaka przewrócone.

 

Zdolność do tolerowania olejków eterycznych, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta, zależy od wielu czynników: od gatunku rośliny, z którego pochodzi olejek eteryczny, od rodzaju produktu, podawanej dawki i sposobu stosowania. Przypadki użycia olejków eterycznych pokazują, że jedno z największych zagrożeń toksycznych wynika z bezpośredniego stosowania na skórę zwierzęcia. Wiedząc, że stosowanie olejków eterycznych na sierść lub skórę zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem weterynarii przed zastosowaniem lub narażeniem na działanie, którykolwiek z naszych produktów.

Używanie dyfuzora to świetny sposób na odświeżenie powietrza w domu i najlepiej jest robić to ostrożnie, gdy zwierzęta są częścią Twojej rodziny. Jeśli zdecydujesz się używać dyfuzora w obecności zwierzaka, zalecamy:

Używaj tylko niewielkich ilości ulubionego olejka (maksymalnie 1-5 kropli) i obserwuj jak reaguje Twój zwierzak. Powszechną reakcją, gdy zwierzę nie lubi jakiegoś szczególnego zapachu, jest to, że opuszcza pokój.

Spróbuj rozpraszać olejek przez krótkie okresy (30-60 minut) lub rozważ dyfuzor z przerywanym ustawieniem (na przykład 30 sekund włączony, 30 sekund wyłączony).

Zawsze miej otwarte drzwi, aby zwierzę mogło łatwo wchodzić i wychodzić z pokoju.

Zawsze zwracaj uwagę na to, jak zwierzę reaguje. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak opiera się zapachowi, przerwij używanie, przenieś go natychmiast do dobrze wentylowanego miejsca i rozważ skontaktowanie się z weterynarzem.

 

Chociaż istnieją badania nad tym, które olejki eteryczne są uważane za bezpieczne do rozprzestrzeniania wokół twoich zwierząt, ponownie zalecamy zawsze skonsultować się z weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy przed użyciem i pamiętaj, aby zwracać uwagę na reakcję zwierzęcia.

Oto olejki, od których zalecamy rozpoczęcie przygody z aromaterapią w obecności zwierzaków domowych. Zalecamy 1-5 kropli któregokolwiek z następujących olejków eterycznych:

 • Melisa
 • Cedr
 • Szałwia muszkatołowa
 • Eukaliptus (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)
 • Pelargonia
 • Lawenda (bezpieczny dla psa, nie dla kota)
 • Mandarynka i pomarańcza (bezpieczne dla psów, nie dla kotów)
 • Palmarosa (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)
 • Rumianek rzymski
 • Drzewo sandałowe (bezpieczne dla psów, nie dla kotów)
 • Wetiwer (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)

 

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, poniżej znajduje się kilka przykładów, których olejków bezwzględnie unikać:

 • Drzewo herbaciane
 • Gałka muszkatołowa
 • Sosna
 • Cytryna
 • Mięta pieprzowa
 • Szałwia
 • Rozmaryn
 • Wintergreen
 • Goździk
 • Cynamon
 • Ylang Ylang

Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo Twoich pupili, zachęcamy do edukacji i bycia dobrze poinformowanym. Oraz jak mantrę powtarzamy, iż najlepszą decyzją będzie konsultacja z lekarzem weterynarii. 

 

 

Komentarze do wpisu (27)

12 grudnia 2022

A olejek z kadzidlowca? Jest bezpieczny dla psa?

13 grudnia 2022

Tak, olejek eteryczny Frankincense można bezpiecznie stosować w pobliżu psów.

27 grudnia 2022

Jak dokładnie ylang-ylang wpływa na koty? A może inne olejki. Zwierzę po prostu nie powinno być w pokoju, czy też surowo zabrania się witania się z całym mieszkaniem?

28 grudnia 2022

Olejków nie wolno aplikować na kocią sierść i trzeba dbać o to, by nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu. Należy upewnić się, że kot ma możliwość swobodnego opuszczenia pomieszczenia, gdzie rozpraszamy olejek. Dyfuzor nie powinien też stać w pobliżu kociego legowiska. Rozpraszane przez niego kropelki olejku mogą znaleźć się na kociej sierści, skąd zostaną zlizane lub po prostu wnikną do organizmu przez skórę. Olejki mogą powodować u kotów niewydolność oddechową, podrażnienia gardła i nudności.

29 lipca 2023

Dzień dobry. Czy mogę prosić o informację, czy olejek z bergamotki używany w domowym nawilżaczu powietrza jest bezpieczny dla psów? Pozdrawiam, Marta

29 lipca 2023

Pani Marto, olejek z bergamotki zawiera substancje chemiczne, takie jak limonen i bergapten, które mogą być szkodliwe dla zwierząt, jeśli wdychają je w dużych ilościach.

30 lipca 2023

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wybiorę inny olejek dla bezpieczeństwa psa :) Pozdrawiam serdecznie, Marta

18 września 2023

A wrazie dziecko ma katar można użyć zapachu eukaliptusowego jeżeli chomik w domu jest ? I co tez jest dobre na pchły w mieszkaniu gdy się ma chomika?

19 września 2023

Pani Doroto, olejek eukaliptusowy jak najbardziej można stosować mając chomika, dodatkowo odstrasza on właśnie pchły, a nawet wspomaga trawienie u tych zwierzątek. Tak czy inaczej jak w przypadku każdych olejków tak jak u ludzi, należy monitorować zwierzaka pod kątem jakichkolwiek oznak alergii lub dyskomfortu po wprowadzeniu eukaliptusa do jego środowiska.

4 października 2023

Dzień dobry

11 października 2023

a olejki geraniowy i tymiankowy? czy są bezpieczne dla psiaka? bo mam takie w domu

11 października 2023

Pani Aniu, zarówno olejku geranium jak i tymiankowego należy unikać w obecności psów.

19 października 2023

Czy olejek dzika pomarańcza będzie bezpieczny dla psa, jeśli zaaplikuję parę kropli do dyfuzora?

19 października 2023

Pani Izo, tak olejek z dzikiej pomarańczy będzie bezpieczny.

26 października 2023

A jakie olejki beda dobre do uzywania w dyfuzorze przy kotach?

26 października 2023

Pani Aniu, Melisa, Cedr, Szałwia muszkatołowa, Geranium, Rumianek rzymski

6 grudnia 2023

Mam olejek pichtowy, w składzie którego jest sosna bądź zamiennie jodła, rozumiem że szkodliwe są dla psa?

6 grudnia 2023

Zatrucie olejkiem sosnowym może doprowadzić do niewydolności układu nerwowego, uszkodzenia nerek i wątroby u psiaka.

9 stycznia 2024

Czy olejek z sosny i drzewa herbacianego może być w dyfuzorze na noc w pokoju gdzie przebywa chomik w akwarium?

10 stycznia 2024

Do najbardziej toksycznych olejków eterycznych dla chomików należą: Olejek z drzewa herbacianego Olej eukaliptusowy Olejki cytrusowe (cytryna, limonka, pomarańcza, grejpfrut, bergamotka) Olej miętowy Olejek goździkowy Olejek cynamonowy Olej sosnowy Olejek tymiankowy Oleje te zawierają związki, które mogą być szkodliwe dla układu oddechowego i nerwowego chomików.

10 stycznia 2024

Jakich można użyć olejków przy świnkach morskich w domu?

21 stycznia 2024

Zanim trafiłam na ten artykuł, stosowałam u siebie inhalację z mięty i eukaliptusa. Kot wręcz drapał w drzwi, żeby dostać się do mojego maleńkiego pokoju. I był wyraźnie pobudzony. Wcześniej, gdy u córki stosowałam maści typu VicVapo... wręcz lizała jej piżamkę, jak tamta spała. Czasem podpija mi resztki herbaty miętowej. Moje pytanie: czy jeśli kot ewidentnie lubi miętę, eukaliptus mam wrażenie też, to znaczy że instynktownie wie, że mu nie szkodzi, czy jednak zaniechać stosowania tych olejków? P.S. jak dodałam do parującej wody kilka kropli tymianku, kot się uspokoił i sobie poszedł z pokoju.

22 stycznia 2024

Mam 16letniego psa z suchym kaszlem i bolacym gardłem. Byliśmy u weterynarza i nie jest to żadna infekcja tylko problem z suchym powietrzem w domu... Zakupiłam nawilżacz parowy I mam pytanie które olejki eteryczne by mogły być pomocne dla mojego psa, a których unikać. Będę wdzięczna za odpowiedź.

22 stycznia 2024

Jaki olejek można stosować przy króliku mającym katar, by nie szkodziło to psom?

27 stycznia 2024

Jakie olejki eteryczne są bezpieczne do stosowania w pomieszczeniu, gdzie przebywa świnka morska w klatce?

28 stycznia 2024

Przy świnkach morskich najbezpieczniejsze będą: Lawenda, Róża, Neroli, Rumianek, Wetyweria, Kadzidło, Trawa cytrynowa.

29 stycznia 2024

Pani Jolanto proszę zapoznać się z treścią tego artykułu https://www.azyldlakrolikow.pl/2014/09/inhalacje-u-krolikow/

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium