Olejki eteryczne i zwierzęta
Odpowiedzialne stosowanie aromaterapii w obecności zwierząt
Naturalne olejki eteryczne posiadają wiele korzyści, natomiast ważne jest, aby podczas ich stosowania nie zapominać o innych domownikach, w tym o kotach, psach i innych zwierzętach.
Niektóre olejki eteryczne mogą być toksyczne dla naszych zwierząt i należy pamiętać, że produkty, które są dla Ciebie korzystne i bezpieczne, mogą nie być dla nich. Przed użyciem jakichkolwiek olejków eterycznych w pobliżu swoich futrzanych przyjaciół, najlepszą radą jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu uzyskania porady. W końcu Ty i Wasz weterynarz znacie najlepiej swojego zwierzaka i razem możecie podejmować najlepsze decyzje dotyczące jego zdrowia. Tak jak nie każdy z Nas może używać tych samych kosmetyków, tak samo dotyczy to zwierząt domowych w przypadku stosowania olejków. Jeśli chodzi o używanie czegokolwiek nowego w ich środowisku - olejków eterycznych lub innych - zalecamy uważne obserwowanie, jak Twój zwierzak reaguje na zmianę.
Oto, o czym należy pamiętać:
Zwróć uwagę na reakcję Twojego zwierzaka. Jeśli zauważysz dyskomfort lub pobudzenie, przenieś je do dobrze wentylowanego pomieszczenia i zaprzestań używania produktu.
Jeśli Twój zwierzak wydaje się być w niebezpieczeństwie, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem.
Upewnij się, że Twój zwierzak zawsze może swobodnie opuścić pokój i przenieść się w inne miejsce.
Należy szczególnie uważać na zwierzęta domowe przebywające w klatkach lub w zamkniętych pomieszczeniach (np. ptaki i małe gryzonie), ponieważ nie mają one możliwości opuszczenia pomieszczenia, jeśli poczują się niekomfortowo.
Należy pamiętać, że spożywanie wszystkich olejków eterycznych jest szkodliwe dla zwierząt. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak przypadkowo połknął jakikolwiek produkt zawierający olejki eteryczne, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Podczas nakładania olejków eterycznych na siebie, a następnie przytulania zwierzaka, pamiętaj, że może on nieumyślnie wdychać lub zlizać olejki eteryczne i istnieje możliwość, że olejki eteryczne zostaną wchłonięte przez skórę Twojego zwierzaka.
Zalecamy:
Poczekać, aż produkty do stosowania miejscowego całkowicie wchłoną się w skórę przed dotknięciem zwierzęcia.
Trzymać wszystkie buteleczki szczelnie zamknięte i z dala od zwierząt.
Zabezpieczać dyfuzory i ich przewody zasilające, aby nie zostały przez zwierzaka przewrócone.
Zdolność do tolerowania olejków eterycznych, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta, zależy od wielu czynników: od gatunku rośliny, z którego pochodzi olejek eteryczny, od rodzaju produktu, podawanej dawki i sposobu stosowania. Przypadki użycia olejków eterycznych pokazują, że jedno z największych zagrożeń toksycznych wynika z bezpośredniego stosowania na skórę zwierzęcia. Wiedząc, że stosowanie olejków eterycznych na sierść lub skórę zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem weterynarii przed zastosowaniem lub narażeniem na działanie, którykolwiek z naszych produktów.
Używanie dyfuzora to świetny sposób na odświeżenie powietrza w domu i najlepiej jest robić to ostrożnie, gdy zwierzęta są częścią Twojej rodziny. Jeśli zdecydujesz się używać dyfuzora w obecności zwierzaka, zalecamy:
Używaj tylko niewielkich ilości ulubionego olejka (maksymalnie 1-5 kropli) i obserwuj jak reaguje Twój zwierzak. Powszechną reakcją, gdy zwierzę nie lubi jakiegoś szczególnego zapachu, jest to, że opuszcza pokój.
Spróbuj rozpraszać olejek przez krótkie okresy (30-60 minut) lub rozważ dyfuzor z przerywanym ustawieniem (na przykład 30 sekund włączony, 30 sekund wyłączony).
Zawsze miej otwarte drzwi, aby zwierzę mogło łatwo wchodzić i wychodzić z pokoju.
Zawsze zwracaj uwagę na to, jak zwierzę reaguje. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak opiera się zapachowi, przerwij używanie, przenieś go natychmiast do dobrze wentylowanego miejsca i rozważ skontaktowanie się z weterynarzem.
Chociaż istnieją badania nad tym, które olejki eteryczne są uważane za bezpieczne do rozprzestrzeniania wokół twoich zwierząt, ponownie zalecamy zawsze skonsultować się z weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy przed użyciem i pamiętaj, aby zwracać uwagę na reakcję zwierzęcia.
Oto olejki, od których zalecamy rozpoczęcie przygody z aromaterapią w obecności zwierzaków domowych. Zalecamy 1-5 kropli któregokolwiek z następujących olejków eterycznych:
- Melisa
- Cedr
- Szałwia muszkatołowa
- Eukaliptus (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)
- Pelargonia
- Lawenda (bezpieczny dla psa, nie dla kota)
- Mandarynka i pomarańcza (bezpieczne dla psów, nie dla kotów)
- Palmarosa (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)
- Rumianek rzymski
- Drzewo sandałowe (bezpieczne dla psów, nie dla kotów)
- Wetiwer (bezpieczny dla psa, niebezpieczny dla kota)
Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, poniżej znajduje się kilka przykładów, których olejków bezwzględnie unikać:
- Drzewo herbaciane
- Gałka muszkatołowa
- Sosna
- Cytryna
- Mięta pieprzowa
- Szałwia
- Rozmaryn
- Wintergreen
- Goździk
- Cynamon
- Ylang Ylang
Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo Twoich pupili, zachęcamy do edukacji i bycia dobrze poinformowanym. Oraz jak mantrę powtarzamy, iż najlepszą decyzją będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.
Sonia Strzelczyk
A olejek z kadzidlowca? Jest bezpieczny dla psa?
Paulina
Tak, olejek eteryczny Frankincense można bezpiecznie stosować w pobliżu psów.
Oksana
Jak dokładnie ylang-ylang wpływa na koty? A może inne olejki. Zwierzę po prostu nie powinno być w pokoju, czy też surowo zabrania się witania się z całym mieszkaniem?
Paulina
Olejków nie wolno aplikować na kocią sierść i trzeba dbać o to, by nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu. Należy upewnić się, że kot ma możliwość swobodnego opuszczenia pomieszczenia, gdzie rozpraszamy olejek. Dyfuzor nie powinien też stać w pobliżu kociego legowiska. Rozpraszane przez niego kropelki olejku mogą znaleźć się na kociej sierści, skąd zostaną zlizane lub po prostu wnikną do organizmu przez skórę. Olejki mogą powodować u kotów niewydolność oddechową, podrażnienia gardła i nudności.
Marta
Dzień dobry. Czy mogę prosić o informację, czy olejek z bergamotki używany w domowym nawilżaczu powietrza jest bezpieczny dla psów? Pozdrawiam, Marta
Administrator
Pani Marto, olejek z bergamotki zawiera substancje chemiczne, takie jak limonen i bergapten, które mogą być szkodliwe dla zwierząt, jeśli wdychają je w dużych ilościach.
Marta
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wybiorę inny olejek dla bezpieczeństwa psa :) Pozdrawiam serdecznie, Marta
Dorota
A wrazie dziecko ma katar można użyć zapachu eukaliptusowego jeżeli chomik w domu jest ? I co tez jest dobre na pchły w mieszkaniu gdy się ma chomika?
Paulina
Pani Doroto, olejek eukaliptusowy jak najbardziej można stosować mając chomika, dodatkowo odstrasza on właśnie pchły, a nawet wspomaga trawienie u tych zwierzątek. Tak czy inaczej jak w przypadku każdych olejków tak jak u ludzi, należy monitorować zwierzaka pod kątem jakichkolwiek oznak alergii lub dyskomfortu po wprowadzeniu eukaliptusa do jego środowiska.
Katarzyna
Dzień dobry
Ania Rybicka
a olejki geraniowy i tymiankowy? czy są bezpieczne dla psiaka? bo mam takie w domu
admin
Pani Aniu, zarówno olejku geranium jak i tymiankowego należy unikać w obecności psów.
Iza Kozioł
Czy olejek dzika pomarańcza będzie bezpieczny dla psa, jeśli zaaplikuję parę kropli do dyfuzora?
Paulina
Pani Izo, tak olejek z dzikiej pomarańczy będzie bezpieczny.
Ania
A jakie olejki beda dobre do uzywania w dyfuzorze przy kotach?
Paulina
Pani Aniu, Melisa, Cedr, Szałwia muszkatołowa, Geranium, Rumianek rzymski
Joanna Czyż - Sobolewska
Mam olejek pichtowy, w składzie którego jest sosna bądź zamiennie jodła, rozumiem że szkodliwe są dla psa?
Paulina
Zatrucie olejkiem sosnowym może doprowadzić do niewydolności układu nerwowego, uszkodzenia nerek i wątroby u psiaka.
Natalia
Czy olejek z sosny i drzewa herbacianego może być w dyfuzorze na noc w pokoju gdzie przebywa chomik w akwarium?
Paulina
Do najbardziej toksycznych olejków eterycznych dla chomików należą: Olejek z drzewa herbacianego Olej eukaliptusowy Olejki cytrusowe (cytryna, limonka, pomarańcza, grejpfrut, bergamotka) Olej miętowy Olejek goździkowy Olejek cynamonowy Olej sosnowy Olejek tymiankowy Oleje te zawierają związki, które mogą być szkodliwe dla układu oddechowego i nerwowego chomików.
Asia
Jakich można użyć olejków przy świnkach morskich w domu?
Dorota C.
Zanim trafiłam na ten artykuł, stosowałam u siebie inhalację z mięty i eukaliptusa. Kot wręcz drapał w drzwi, żeby dostać się do mojego maleńkiego pokoju. I był wyraźnie pobudzony. Wcześniej, gdy u córki stosowałam maści typu VicVapo... wręcz lizała jej piżamkę, jak tamta spała. Czasem podpija mi resztki herbaty miętowej. Moje pytanie: czy jeśli kot ewidentnie lubi miętę, eukaliptus mam wrażenie też, to znaczy że instynktownie wie, że mu nie szkodzi, czy jednak zaniechać stosowania tych olejków? P.S. jak dodałam do parującej wody kilka kropli tymianku, kot się uspokoił i sobie poszedł z pokoju.
Daria
Mam 16letniego psa z suchym kaszlem i bolacym gardłem. Byliśmy u weterynarza i nie jest to żadna infekcja tylko problem z suchym powietrzem w domu... Zakupiłam nawilżacz parowy I mam pytanie które olejki eteryczne by mogły być pomocne dla mojego psa, a których unikać. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jolanta
Jaki olejek można stosować przy króliku mającym katar, by nie szkodziło to psom?
Dominika
Jakie olejki eteryczne są bezpieczne do stosowania w pomieszczeniu, gdzie przebywa świnka morska w klatce?
Paulina
Przy świnkach morskich najbezpieczniejsze będą: Lawenda, Róża, Neroli, Rumianek, Wetyweria, Kadzidło, Trawa cytrynowa.
Klaudia
Pani Jolanto proszę zapoznać się z treścią tego artykułu https://www.azyldlakrolikow.pl/2014/09/inhalacje-u-krolikow/
Dorota
Czy paczula jest bezpieczna dla kotów?
Paulina
Pani Doroto, chociaż olejek paczuli nie jest uważany za wysoce toksyczny, nadal istnieje znaczne ryzyko stosowania go na zwierzętach domowych lub w ich pobliżu, zwłaszcza kotów.
Kinga Wielec
Dzień dobry, czy olejek z kadzidłowca jest bezpieczny dla kotów ?
Joanna
Dzień dobry, czy olejek z jodły białej jest bezpieczny dla psa?
Ewa
Czy pies może wąchać anginkę?