
SPIS TREŚCI
- Co to są olejki eteryczne?
- Jak powstają olejki eteryczne?
- Właściwości olejków eterycznych
- Korzyści płynące z olejków eterycznych
- Olejki eteryczne - zastosowanie
- Jak używać olejków eterycznych?
- Jak przechowywać olejki eteryczne?
- Różnica między olejkami eterycznymi a zapachowymi
Co to są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty, które powstają z roślin. Każdy olejek eteryczny posiada swoje unikalne korzyści i zastosowania, od poprawy nastroju i łagodzenia depresji po zwalczanie infekcji i zabijanie bakterii. To sprawia, że olejki eteryczne są cennym narzędziem w promowaniu naturalnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak powstają olejki eteryczne?
Destylacja parą wodną
Destylacja z parą wodną to proces, który służy do ekstrakcji i izolowania olejków eterycznych z określonych części roślin. Do dużego pojemnika wypełnionego surowcem roślinnym dodawana jest para, co powoduje uwolnienie aromatycznych cząsteczek rośliny. Te odparowane związki roślinne wędrują następnie do skraplacza, gdzie rura jest otoczona zimną wodą. Powoduje to kondensację oparów z powrotem do postaci płynnej. Utworzona aromatyczna ciecz jest wtedy gotowa do zebrania. Następnie umieszczana jest w separatorze, gdzie olej i woda naturalnie oddzielają się. Ponieważ olej i woda nie mieszają się, olejek eteryczny unosi się na wierzchu, a woda opada na dno pojemnika. Ten proces destylacji jest stosowany do szerokiej gamy olejków eterycznych m.in. lawendowy, z drzewa cedrowego, eukaliptusowy, kadzidłowy, geranium, trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, rumianek rzymski, rozmaryn, świerk, z drzewa herbacianego i Ylang-Ylang.
Tłoczenie na zimno
Tłoczenie na zimno stosuje się głównie do olejków cytrusowych, w tym olejek cytrynowy, pomarańczowy, bergamotowy i grejpfrutowy. Proces tłoczenia na zimno jest niezwykle naturalny i nie wymaga stosowania ciepła ani chemikaliów. Owoce cytrusowe zawierają olejki eteryczne, które znajdują się na spodniej stronie skórki. Podczas tłoczenia na zimno pory skórek są przebijane w celu uwolnienia olejku eterycznego. Owoce są następnie delikatnie wyciskane, aby wycisnąć cały olej i sok. Płyn zebrany podczas tego procesu zawiera kawałki owoców. Po zebraniu, jest odwirowywany z dużą prędkością w celu oddzielenia ciał stałych od cieczy. Po oddzieleniu części stałych olejek jest w stanie naturalnie oddzielić się od soku.
Właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne są używane od wielu stuleci. Pierwsze znane zastosowanie olejków eterycznych miało miejsce już w czasach starożytnych Egipcjan w 4500 p.n.e, i były używane ze względu na ich właściwości lecznicze oraz pielęgnujące.
Obecnie olejki eteryczne są wykorzystywane do wielu celów. Nie tylko wspaniale pachną, ale mogą również pomóc poprawić samopoczucie psychiczne i fizyczne, poprawić sen, a nawet wesprzeć w porządkach domowych.
Korzyści płynące z olejków eterycznych:
- Łagodzenie stresu, depresji i lęku
- Zmniejszenie nudności, bólów rożnego typu
- Poprawa snu
- Promowanie relaksu
- Zmniejszenie stanu zapalnego
- Zwalczanie bakterii i grzybów, dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym
- Odżywianie skóry i włosów
To tylko kilka przykładów, jakie może zaoferować aromaterapia. Olejki eteryczne są bezpiecznym i skutecznym sposobem promowania dobrego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, dzięki ich naturalnemu i wolnemu od toksyn składowi. Receptory zapachowe w nosie wysyłają wiadomości do mózgu, dlatego olejki eteryczne są w stanie skutecznie dotrzeć do określonych jego obszarów m.in. do układu limbicznego, który pomaga kontrolować nastrój i emocje.
Olejki eteryczne - zastosowanie
Olejki eteryczne na sen
Olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, rumiankowy i Ylang-Ylang, uspokoją umysł i poprawią jakość Twojego snu. Możesz również sięgnąć po gotową mieszanką Słodkich Snów. Rozprowadź te olejki w sypialni na godzinę przed pójściem spać, aby pomóc Ci się odprężyć i szybko zasnąć. Możesz również spróbować spryskać pościel hydrolatem zawierającym te olejki eteryczne, abyś mógł cieszyć się kojącym zapachem przez całą noc oraz nieprzerwanym, odświeżającym snem.
Olejki eteryczne na większą energię
Jeśli potrzebujesz inspiracji i skupienia przed wielkim dniem w pracy, rozpylenie energetyzującego olejku eterycznego podczas przygotowań może naprawdę pomóc Twojemu umysłowi wejść w tę strefę. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej słynie z tego, że wyostrza zmysły i rozbudza umysł, pomagając Ci skoncentrować się na stojących przed Tobą wyzwaniach.
Olejki eteryczne na przeziębienie
Jeśli obudziłeś się z zatkanym nosem lub czujesz się niewyraźnie, olejki eteryczne będą idealnym rozwiązaniem. Olejek eukaliptusowy jest naturalnym środkiem obkurczającym naczynia, oczyszczającym śluz i otwierającym drogi oddechowe. Możesz wykonać inhalację, dodając kilka kropli olejku eukaliptusowego do wrzącej wody, umieszczając ręcznik na głowie i misce i wdychając parę. Powoli wdychaj i poczuj, jak ponownie otwierają się górne drogi oddechowe, gdy kojący aromat eukaliptusa odblokowuje drogi nosowe i oczyszcza zatoki.
Olejki eteryczne do pielęgnacji skóry
Olejki eteryczne to świetny sposób na pielęgnację skóry. Olejki eteryczne, takie jak lawenda, rumianek i drzewo sandałowe, doskonale nawilżają suchą skórę i łagodzą wszelkie stany zapalne. Dla skóry tłustej i trądzikowej szałwia muszkatołowa, rozmaryn i geranium to świetny sposób na zrównoważenie natłuszczenia skóry i kontrolę trądziku.
Istnieje kilka różnych sposobów wykorzystania olejków eterycznych do pielęgnacji skóry. Możesz przygotować kąpiel, która rozluźni Twoje ciało i uspokoi mięśnie. Mieszanki olejków HomeAir są idealne do dodania do kąpieli, ponieważ są już rozcieńczone olejem nośnikowym, więc możesz je dodać od razu do wody, aby zrelaksować umysł i ukoić ciało. Po długiej kąpieli ten sam olejek możesz wmasować bezpośrednio na skórę. Ta pielęgnacja skóry odżywi Twoją skórę, jednocześnie poprawiając nastrój.
Jak używać olejków eterycznych?
Dyfuzor ultradźwiękowy
Dodaj 3-10 kropli naturalnego olejku eterycznego na 100 ml wody – ilość uzależniona jest od intensywności zapachu oraz naszych preferencji. Warto zacząć od mniejszych ilości, a w razie potrzeby ją zwiększać.
Wdychanie
Najłatwiejszą metodą inhalacji jest otwarcie butelki czystego olejku eterycznego i kilkukrotny głęboki wdech. Nie pozwól jednak, aby nierozcieńczony olejek dotknął Twojej skóry.
„Parówka”
Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Pochyl się nad miską, umieść ręcznik na głowie i misce. Zamknij oczy i wdychaj głęboko parę przez kilka minut. Powtarzaj kilka razy w ciągu dnia.
Suche parowanie
Nałóż 1-2 krople olejku eterycznego na wacik lub chusteczkę. Trzymaj tuż przy nosie i wdychaj. Taką chusteczkę możesz również włożyć do otworów wentylacyjnych w samochodzie lub do poszewki na poduszkę.
Masaż
Konieczne jest rozcieńczenie olejku eterycznego z olejem nośnikowym – 10 kropli na 20 ml olejku bazowego np. oliwa z oliwek. Następnie wykonaj masaż pleców lub całego ciała. Skoncentruj się na obszarach bólu mięśni lub napięcia. Możesz również delikatnie wetrzeć olejek w punkty takie jak skronie lub nadgarstki oraz użyć olejków do masażu stóp.
Kąpiel
Rozcieńcz 5-10 kropli olejku eterycznego z olejem bazowym przed dodaniem go do wody w wannie. Taka kąpiel powinna trwać około 15 minut. Wystarczy kilka kropel, aby zamienić swoją łazienkę w SPA.
Nawilżacz
Jeśli zdecydujesz się dodać olejki eteryczne do nawilżacza, zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Niektórzy producenci nawilżaczy ultradźwiękowych nie zalecają stosowania olejków eterycznych. Aby użyć olejków eterycznych w nawilżaczu, dodaj kilka kropli do zbiornika na wodę.
Jak przechowywać olejki eteryczne?
Olejki eteryczne należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z daleka od źródła światła. Unikaj przezroczystych butelek - wybieraj brązowe lub niebieskie. Nigdy nie przechowuj czystych olejków eterycznych w plastiku. Aby uniknąć utleniania i wilgoci, przechowuj buteleczki szczelnie zamknięte. Dobrym pomysłem jest również przelanie olejku z większego pojemnika, który jest prawie pusty, do mniejszego.
Różnica między olejkami eterycznymi a zapachowymi
Olejek zapachowy to olejek syntetyczny o związkach aromatycznych podobnych do związków zawartych w olejkach eterycznych. Powstają one w laboratorium przy użyciu syntetycznych składników, które mają przypominać naturalny zapach. Olejki zapachowe są używane głównie w perfumach i świecach zapachowych. Natomiast olejek eteryczny to naturalny olejek pozyskiwany z różnych części roślin. W zależności od procesu wydobycia, pory roku i warunków wzrostu, ich zapach może się różnić.