Jak powstają olejki eteryczne 0
Jak powstają olejki eteryczne

Olejki eteryczne to jedne z najbardziej złożonych i mających ogromną moc płynnych substancji występujących w przyrodzie. Niestety, wiele olejków eterycznych dostępnych na rynku jest podrabiana lub z dodatkiem składników syntetycznych. Aby aromaterapia była skuteczna i przynosiła korzyści należy użyć w 100% naturalnego produktu.

Czym są olejki? Skąd pochodzą? Jak są zrobione?

Odpowiemy sobie na te 3 najważniejsze pytania, omówimy proces produkcji olejków eterycznych, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć te potęgi poprawiające samopoczucie.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to wysoce lotne, złożone struktury chemiczne składające się z cząsteczek roślinnych. Są tworzone w naturze, z natury i do celów naturalnych. Są siłą życiową rośliny, skoncentrowaną energią, która pozwala roślinom funkcjonować tak, jak powinny. Olejki eteryczne tak na prawdę nie są olejkami. Termin „olejek eteryczny” jest mylącą nazwą, która od samego początku była stosowana w aromaterapii, ponieważ podczas procesu destylacji unoszą się na powierzchni wody, tak jak olej. W rzeczywistości są to czyste esencje roślinne.

Skąd pochodzą olejki eteryczne?

Olejki eteryczne pochodzą z różnych gatunków kwiatów, traw, owoców, liści i drzew. Występują w różnych częściach roślin m.in. w nasionach, korzeniach, kwiatach, owocach oraz liściach. Olejki eteryczne są średnio 80 razy silniejsze niż suszona forma zioła. Olejki eteryczne pochodzą z całego świata. Lawendę najczęściej pozyskujemy z Bułgarii i Francji, drzewo herbaciane z Australii, a eukaliptus z Chin.

Pozyskując nasze olejki eteryczne, kierujemy się zasadą, aby rośliny były zbierane w sposób zrównoważony. Ponieważ olejki eteryczne są produktem naturalnym, a plony mogą się różnić w ze względów atmosferycznych oraz urodzaju w danym roku, ich aromat i kolor również może być inny w zależności od partii.

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin na wiele różnych sposobów, w zależności od źródła materiału roślinnego:

DESTYLACJA PAROWA

Jest to główny sposób, w jaki prawdziwe olejki eteryczne są pozyskiwane (z wyjątkiem cytrusów) i jest to technika, która tworzy czyste, niezmienione olejki eteryczne.

ZIMNA EKSPRESJA

Używana wyłącznie do tworzenia cytrusowych olejków eterycznych. Wyciskanie na zimno polega na wywieraniu nacisku na zewnętrzną skórkę owoców cytrusowych w celu uwolnienia olejku eterycznego. Zebrany płyn jest następnie przepuszczany przez wirówkę w celu oddzielenia olejku eterycznego od soku owocowego. Wyciśnięte olejki cytrusowe, choć silne i aromatyczne, zawierają również naturalnie występujące, nielotne substancje, takie jak wosk, i są bardziej wrażliwe na światło słoneczne.

EKSTRAKCJA ROZPUSZCZALNIKIEM

Ekstrakcja rozpuszczalnikiem polega na moczeniu materiału roślinnego w rozpuszczalniku w celu wydobycia zapachu w płynie zwanym absolutem. Działa na każdy rodzaj roślinny, ale zwykle jest używana do bardziej delikatnych materiałów, takich jak płatki kwiatów. Powstała mieszanina jest następnie przetwarzana kilka razy w celu oddzielenia absolutu od rozpuszczalnika i wszelkich pozostałości roślinnych.

EKSTRAKCJA ZA POMOCĄ CO2

Ta metoda wykorzystuje dwutlenek węgla jako rozpuszczalnik do produkcji ekstraktu. Gdy dwutlenek węgla osiąga określoną temperaturę, przechodzi w stan „nadkrytyczny”, co oznacza, że znajduje się gdzieś pomiędzy cieczą a gazem. Pozwala to na bezpieczną ekstrakcję nawet najdelikatniejszych roślin. Kiedy CO2 powraca do swojego naturalnego stanu gazowego, całkowicie się rozprasza, pozostawiając czysty związek podobny do olejku eterycznego. Chociaż są zbliżone do olejku eterycznego, ekstrakty nie są uważane za 100% czyste.

Zależy nam na dostarczaniu samej natury, aby wesprzeć Twoje zdrowie. W naszej bogatej ofercie olejków eterycznych nie znajdziesz syntetycznych składników, ani żadnych szkodliwych chemikaliów — tylko czysta energia roślinna.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium