Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się w wyniku destylacji parą wodną, do tego celu wykorzystuje się różne surowce roślinne – ich kwiaty, korzenie, korę, łodygi etc. Poszczególne produkty różnią się właściwościami i zapachami. Olejki esencjonalne można jednak ze sobą łączyć, uzyskując zupełnie nowe zapachy oraz szersze spektrum działania. Niektóre mieszanki olejków eterycznych mają charakter funkcjonalny, inne zaś pozwalają uzyskać określony nastrój, np. bożonarodzeniowy klimat.
Aromaterapia na menopauzę
Aromaterapia korzystnie oddziałuje na zdrowie, może m.in. łagodzić objawy przekwitania. Naturalny olejek na menopauzę zawiera:
- rumianek rzymski na zakłócenia cyklu menstruacyjnego, te często występują w wieku okołomenopauzalnym;
- szałwię na regulację gospodarki hormonalnej kobiet i redukcję stresu, przyczynia się ona do obniżenia poziomu kortyzolu;
- wetywerię na stres i wyciszenie, kobietom w okresie przekwitania często towarzyszą huśtawki nastroju, których złagodzenie poprawia komfort życia.
Naturalny olejek eteryczny na zatoki
To mieszanka naturalnych olejków eterycznych, z ich pomocą może zostać przeprowadzona inhalacja zatok. W jej skład wchodzą następujące składowe:
- antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego, który jako jeden z nielicznych może być stosowany bezpośrednio na skórę bez konieczności rozcieńczania w oleju bazowym. Jego wdychanie podczas inhalacji pozwala pozbyć się bakterii patogennych namnażających się w zatokach;
- olejek eukaliptusowy na infekcje górnych dróg oddechowych;
- wspomagający odkrztuszanie i ułatwiający oddychanie olejek kamforowy;
- antybakteryjny i przeciwwirusowy olejek z geranium.
Naturalny olejek eteryczny łagodzący napięcie nerwowe Relaks
Przewlekły stres wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, powoduje spadek nastroju, zaburzenia koncentracji oraz osłabienie odporności. Łagodzący napięcie nerwowe olejek eteryczny Relaks zawiera:
- olejek lawendowy - jego działanie wyciszające i regulujące gospodarkę hormonalną kobiet to tylko dwie z licznych właściwości omawianego produktu;
- olejek mandarynkowy – wykazuje właściwości kojące centralny układ nerwowy, ponadto orzeźwia i odświeża powietrze, wykazując jednocześnie działanie antybakeryjne i przeciwwirusowe.
Wspomagający zasypianie olejek eteryczny Słodkich Snów
Olejki na zaburzenia snu stanowią naturalny sposób walki z tym powszechnie spotykanym problemem. Można stosować je pojedynczo lub w formie mieszanek. Ułatwiający zasypianie olejek eteryczny Słodkich Snów swoje działanie opiera na naturalnych składnikach takich jak:
- rumianek rzymski – jego uspokajające działanie pozwala ukoić nerwy i wprowadzić się w stan odprężenia;
- szałwia muszkatołowa – jej właściwości antydepresyjne i zmniejszające stężenie kortyzolu w organizmie czynią z niej produkt godny uwagi;
- bergamotka – działanie przeciwlękowe tej odmiany pomarańczy to tylko jedna z jej licznych właściwości. Uzyskany z niej naturalny olejek eteryczny wykazuje też aktywność antydepresyjną. Aromaterapia z użyciem bergamotki nie tylko poprawia samopoczucie, ale też okazuje się nieocenionym wsparciem przy bolesnych miesiączkach. Naturalny olejek z bergamotki wykazuje również działanie rozkurczowe.
Mieszanki naturalnych olejków eterycznych i ich praktyczne wykorzystanie
Mieszanki olejków eterycznych wykorzystuje się do:
- odświeżania pomieszczeń;
- inhalacji zatok;
- aromaterapii w przypadku pogorszenia nastroju, bolesnych miesiączek, dolegliwości bólowych etc.;
- sprzątania mieszkania, ich działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe pozwala usunąć potencjalne patogeny z powszechnie używanych powierzchni;
- wprowadzania się w dobry nastrój, vide naturalny olejek eteryczny Magia Świąt;
- stosowania zewnętrznego, przy czym każdy naturalny olejek eteryczny należy rozcieńczyć w oleju bazowym, aby uniknąć podrażnień. Np. stosując olejek lawendowy na włosy i skórę głowy, można wzmocnić pukle, a olejek rozmarynowy na cellulit zmniejsza widoczność nierówności skóry.